Pis Burunlu Yöneticiler

Huyiküte Devleti büyük bir miras üzerine kurulmuş, toprağı bereketli, suyu bol, önemi büyük bir devletmiş. Kurucu iradenin lideri kendisinden sonra gelen başkanlara, bakanlara, başbakanlara, cumhurbaşkanlara büyük bir miras bırakmış. Belki de onun en büyük mirası, başta devletin içinde sonra bütün dünya ülkeleriyle en önemlisi de komşu ülkelerle barış içinde yaşamayı tembihlemesiymiş.

Kurucu lider öldükten sonra Huyiküte Devleti’nin başına, yönetim kadrolarına çok insanlar gelmiş, gitmiş. Hepsi de iyi kötü idare etmişler, hiçbiri de özellikle komşu ülkelerin iç işlerine karışmamış. Bu şekilde insanlar iyi kötü, mutlu mesut yaşamaya devam etmiş.

Yıllar yıllar sonra Huyiküte Devleti’nin başına öyle başkanlar, öyle bakanlar, öyle başbakanlar, öyle cumhurbaşkanları gelmiş ki kurucu liderin yaptıklarını üç, dört yıl gibi kısa sürede yıkmış, ülkenin içine nifak tohumlarını ekmiş.

Üstüne üstlük komşu ülkelerin iç işlerine pis burunlarını sokmuşlar. Bu pislik zamanla o kadar yayılmış ki artık Huyiküte’ye de sıçramaya başlamış. Ülkenin içinde de komşu ülkelerde de kanlı çarpışmalar yaşanmış. Ölenlerin her pis olayda olduğu gibi sadece çetelesi tutulmuş.

Gün gelmiş ülkenin kendini bilmez yöneticileri komşu ülkenin iç işlerine daha da karışmak ve komşu ülkedeki iktidarı devirmek için komşu ülkede muhalif olan bazı gruplara askeri eğitim vermeye başlamış. Eğitimler başlamış, komşu ülkede karışıklık daha da artmış ama iktidar her türlü saldırıya, oyuna, düzene rağmen bir türlü yerinden edilememiş. Huyiküte’nin pis burunlu yöneticileri, ardından, resmi olarak komşu ülkenin muhaliflerini açıktan eğiteceğini bildirmiş.

Huyiküte’nin bu tutumuna karşı komşu ülkenin devlet başkanından beklenen açıklama gelmiş. “Huyiküte’de hak mücadelesi veren, özgürlük savaşçısı olan ve Huyiküte tarafından terörist olarak adlandırılan gruba her türlü silah ve mühimmat yardımı yapılacak ayrıca lojistik destek de verilecektir.” demiş.

O günden sonra Huyiküte’de ardı ardına canlı bombalar patlamış, önemli askeri üslerine saldırılar yapılmış, insanlar ölmüş, tarih yazacaklarını yine yazmış, olan yine hep millete olmuş. Ta ki pis burunlu yöneticiler iktidardan gidene kadar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir