PISA Sonuçları ve Türkiye’nin Eğitimdeki Başarısı

PISA (1)En kısa anlatımıyla, istendik yönde davranış değiştirme olarak tanımlanabilecek eğitim şu son günlerdeki ana gündem maddelerimizden biri. Dershanelerin kapatılması, TEOG sınavı, kaybolan soru kitapçıkları (aslında bu konuşulmuyor) falan derken ne kadar da eğitim üzerine sohbetler yapan bir ülkeymişiz biz böyle dedim kendimce.

Eğitim hakkında herkes konuştu da kimsenin aklına acaba bu çocuklar ne düşünüyor diye sormak gelmedi. Siyasilerimiz, gazetecilerimiz (aslında hiçbirini kendimden görmüyorum) dillerinden düşürmedi dershaneleri. Ancak dün açıklanan PISA hakkında, mecliste tek bir cümle geçmedi. Grup toplantılarının da içeriğinde yoktu PISA.

Eğitime ne kadar yatırım yaptığımızın, niceliksel büyümenin nitelik ortaya koyamadığının en büyük kanıtlarından biri oldu PISA sınavının sonuçları. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üç yılda bir yapılan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin zorunlu eğitim sonunda hayata hazır oluş durumlarını belirlemeyi amaçlayan PISA sınavına 65 ülkeden 510 bin öğrenci katılmış.
İşte Türkiye’nin konumu:

“PISA 2012 (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları açıklandı. PİSA 2012’ye göre Türkiye değerlendirilen 65 ülke arasında ilk 40’a giremedi. Matematikte 44. sırayı alan Türkiye, fende 43, okuma becerilerinde ise 42. sırada yer aldı.”

Hal böyle olunca verdiğimiz eğitime bir dönüp bakmamız gerektiği ortada. Özellikle üst düzey zihinsel becerileri ölçen sorularda çuvallayan öğrencilerimizi bu noktaya kim getirdi dersiniz?

PISA’ya katılan ülkeleri ve derecelerini görmek için linke tıklayabilirsiniz.

PISA-2012

Bizim siyasilerimizin küçümseyen bir gülümseme ile adını geçirdikleri ülkeleri ilk beşte görmek kimin eğitimden anladığını ortaya koyuyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir