Pisa Sonuçlarına Bir de Buradan Bak!

ogretmen

Öğrencilerimizin uluslar arası değerlendirme sınavlarında aldıkları başarısız sonuçların altında yatan sebeplerden birisi geçen gün bir yarışma programında hafiften yüzünü gösterdi. Bir tarih öğretmeni Küba’yı uzun yıllar yönetip geçtiğimiz haftalarda ölen Fidel Castro’yu, %50 hakkını kullanmasına rağmen bilemedi. Daha da garibi tarih bölümü mezunu olmasına rağmen Che Guevara ismini de hiç duymamış olmasıydı.

Bu durumu: yarışma heyecanı, ekran tutulması, kamera titremesi gibi nedenlerle açıklamaya çalışsak da yeterli olmayacaktır. Eminim talihsiz öğretmenimiz kendi alanında yani öğretilmesi kendisine kazanımlarla verilen konularda oldukça yeterlidir. Kitap müfredatında ve ilgili konularda çıkan test çözümlerinde de harikadır. Ancak kitap dışına çıkıldığında, tam da pisa sorularında olduğu gibi, yani güncel hayata dair bilgiler sorgulandığında maalesef öğretmenler olarak bizler de öğrencilerimizle aynı seviyedeyiz. Acı ama gerçek.

Geçim derdinden, karın tokluğundan, kredilerden dem vurup kitapların pahalı olmasına kadar pek çok mazeret üretebiliriz. Hiçbir mazeret sonuçları ortadan kaldırmıyor. Yıllar içinde kendini yenilemeyen, okumayan, günceli takip etmeyen, sendikal faaliyetler ve siyasi davalar gütmekten asli işini yani öğrencilerini ihmal eden bizler aslında toplumun da bir yansımasıyız.

Kime sorsak eğitimle ilgili en temel problemin sistem olduğundan dem vurur. İyi ama sistem nedir? Sadece müfredat ve kazanımlar mıdır? Ya onların uygulayıcıları? Denetleyenleri? İdarecileri? Nereye dokunsak bin ah işiteceğimiz bu yapının bir parçası olarak bizler önce değişime kendimizden başlamalıyız. İmkansızlıklar mazeret olmamalıdır diye düşünüyorum.

Yazılarımızla kendimizi ifade ettiğimiz www.otekiyuz.com sitemizle ilgili bir kısa bilgiyle konuyu bitiriyorum. Her zaman en çok okunan yazılarımız maalesef kitap özetleri ve kitap içinden çıkarttığımız sorular oluyor. Hatta bazı özetlerimizin uzunluğu nedeniyle şikayet alıyoruz. Ancak en üzücü olanı özetini ve sorularını yayınladığımız yazıları okuyan ve soruları öğrenen pek çok öğrencinin ilgili kitapla yapılan sınavlardan oldukça yüksek not almaları. Yani sınavı hazırlayan da giren de aynı kaynaktan besleniyor…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir