Pisa’da Sonunculuklara Demir Attığımız Soruları Merak Ediyorsanız, Buyrun!

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesidir.

Üç yılda bir  yapılan ve 2015 verilerine göre 10 yıl geriye gittiğimiz bu sınavda ne tür sorular çıktığını 3 ana ders dalından birer örnekle aşağıda sunuyoruz.Sorular http://pisa.meb.gov.tr adresinden alınmıştır. Her sene başlayan Pisa sınavında sonuncu olduk ritüeli tekrarlanadursun bizler sorulara bakıp, nerede hata yapıyoruz diye kendimize soralım. Gerçek bir çözüm için gerçekçi sorular sormak gerekir.

TÜRKÇE SORULARI

Yerfıstığı Alerjisi Uyarısı Limon Kremalı Bisküviler

Uyarı Tarihi: 04 Şubat

Üretici Firma: Duru Gıda Ltd.

Ürün Bilgisi: 125g Limon Kremalı Bisküviler (Son kullanma tarihi: 18 Haziran ve 01 Temmuz)

Ayrıntılar: Bu gruplarda yer alan bazı bisküviler, içindekiler listesinde bulunmadığı halde yerfıstığı parçacıkları içerebilir. Yerfıstığı alerjisi olan kişiler bu bisküvileri yememelidir.

Tüketicinin Yapması Gerekenler: Bu bisküvilerden satın almışsanız, ürünü satın aldığınız yere iade ederek paranızı geri alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için 0 800 666 44 22 numaralı telefonu arayınız.

Yukarıda  yer alan duyuru bir süpermarkete asılmıştır. Aşağıda yer alan soruları yanıtlamak için bu duyurudan yararlanınız.

 1- Bu duyurunun amacı nedir?

A- Limon Kremalı Bisküvinin reklâmını yapmak

 B- İnsanlara bisküvinin ne zaman üretildiğini bildirmek

 C- İnsanları bisküviler konusunda uyarmak

 D -Limon Kremalı Bisküvinin nereden satın alınacağını açıklamak

2- Bisküvileri yapan firmanın adı nedir?   …………………………………………………………

3-A) Eğer siz bu bisküvilerden satın almış olsaydınız ne yapardınız? ………………………………………………………………………………………………………………..

3-B) Neden bunu yapardınız? Yanıtınızı desteklemek için metindeki bilgilerden yararlanınız. ………………………………………………………………………………………………………………..

4- Neden duyuruda “Son kullanma tarihleri” belirtilmektedir?

…………………………………………………………………………….

 

binaAşağıda verilen soruları yanıtlamak için “Yüksek Binalar” makalesinden yararlanınız.

1- Dergideki makale yayımlandığında, Şekil 2’de yer alan binalardan hangisi tamamlanmış en yüksek binaydı? ………………………………………………………

2- Şekil 1’de ne tür bir bilgi verilmektedir?

A -Farklı binaların yüksekliklerinin bir karşılaştırması

B- Farklı şehirlerdeki binaların toplam sayısı

C- Çeşitli şehirlerdeki belirli bir yüksekliği aşan binaların sayısı

D- Farklı şehirlerdeki binaların mimarî tarzları hakkında bilgi

3- Norveç’te, Oslo’da bulunan Radisson SAS Plaza binası sadece 117 metredir. Bu bina neden Şekil 2’de yer almıştır? ………………………………………………………….

 

 

MATEMATİK SORULARI

 Bazı ilaç ve sıvıları hastalara nakletmek üzere serum kullanılmaktadır. Hemşirelerin serum için D ile gösterilen damlama oranını, yani bir dakikada düşen damla sayısını hesaplamaları gerekmektedir. Hemşireler bunun için formülünü kullanmaktadırlar. Formüldeki;

d, bir mililitredeki (ml) damla sayısıyla ölçülen damla faktörüdür

h, serumun ml cinsinden hacmidir.

s, serumun akması için gereken süredir (saat).

 

1- Bir hemşire, serumun akma süresini iki katına çıkarmak istemektedir. s iki katına çıkarılıp d ve h sabit kaldığında D’nin nasıl değiştiğini tam olarak anlatınız. ………………………………………………………………………………………………

2- Hemşirelerin serumun hacmi olan h’yi, damlama oranı D’den, hesaplamaları gerekmektedir. Bir dakikada 50 damlalık bir damlama oranına sahip olan bir serumun hastaya 3 saatte verilmesi gerekmektedir. Bu serum için damla faktörü mililitre başına 25 damladır. Serumun hacmi kaç ml’dir?

Serumun hacmi: ……………………………… ml

 

FEN OKUR-YAZARLIĞI SORULARI

MARY MONTAGU

Aşağıdaki gazete yazısını okuyunuz. Soruları bu yazıya göre yanıtlayınız.

Mary Montagu güzel bir kadındı. 1715 yılında çiçek hastalığına yakalandı. Hastalığı geçirdi; fakat izleri kaldı. 1717 yılında Türkiye’de yaşarken, bu ülkede yaygınca kullanılmakta olan ve adına aşılama denen bir tedaviyi gördü. Bu tedavide sağlıklı gencin derisi çizilerek ona zayıflatılmış çiçek virüsü veriliyordu. Kişi kısa bir süre için hasta oluyor, ancak hastalığı genellikle çok hafif bir şekilde geçiyordu. Mary, bu aşılama yönteminin güvenli olduğuna inandı ve kendi oğlu ile kızının da bu şekilde aşılanmasına izin verdi. 1796 yılında Edward Jenner çiçek hastalığına karşı antikor geliştirmek için insandaki çiçek hastalığı virüsünü değil, ineklerde görülen çiçek hastalığı virüsünü kullanarak aşılama yöntemini geliştirdi. Jenner’in bulduğu bu aşılama yönteminin, çiçek hastalığı virüsü verilmesine kıyasla, yan etkileri daha azdır ve tedavi gören kişi virüsü başka insanlara bulaştıramaz. Bu tedâvi biçimi aşılama adıyla tanındı.

1- İnsanlar hangi çeşit hastalıklara karşı aşılanabilir?

A Hemofili gibi kalıtsal hastalıklar

B Çocuk felci gibi virüslerin neden olduğu hastalıklar

C Şeker hastalığı gibi vücudun işlevsel bozukluklarından kaynaklanan hastalıklar

D Tedavisi olmayan her çeşit hastalık

2- Hayvanlar ya da insanlar bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalığa yakalanır ve iyileşirse, hastalığa neden olan bakteriler genellikle onlarda tekrar hastalık oluşturamaz. Bunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Vücudun, aynı çeşitten bir hastalığa neden olabilecek bütün bakterileri öldürmüş olması
  2. Vücudun, bu tür bakterileri çoğalmadan önce öldürecek antikorlar yapmış olması
  3. Alyuvarların, aynı çeşit hastalığa neden olabilecek bütün bakterileri öldürmesi
  4. Alyuvarların, vücuttaki bu tip bakterileri yakalayarak vücuttan atması.

3- Özellikle küçük çocuklar ve yaşlı insanların gribe karşı aşılanmaları önerilmektedir. Aşağıya bu öneri ile ilgili bir neden yazınız. …………………………………………………………………………………………………………….

 

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir