Politik Futbol’dan

politik futbol kitabı“Politik Futbol” kitabını alırken içeriği hakkında pek bilgim yoktu. Kitapta, futbolda olan ya da olması ihtimal çerçevesinde olan siyasi uzantılardan bahsedileceği düşüncesindeydim ama bu kitapta politikacılarla yapılmış futbol sohbeti ile karşılaştım. Bu durum beni hayal kırıklığına uğratsa da kitabı bitirdim.

Tanıdığınız politikacıların futbolla olan ilgisini merak ediyorsanız “Politik Futbol”u okuyabilirsiniz. Benim “Politik Futbol”dan çıkardığım notlara gelince…

1. Şu, bir gerçek. Türkiye’den dışarı çıktığınızda Galatasaray ve Milli Takım’ın adı biliniyor. Bunu, bütün politikacılar istisnasız belirtmiştir.

2. Milliyetçi Hareket Partisinin efsane lideri Alparslan Türkeş, Milli Takım aşığı bir liderdir.

3. Berhan Şimşek, kendi siyasi görüşleri çerçevesinde 3F’ye yani faşizm, fahişelik ve futbola karşı çıktığı için futbol oynamaktan vazgeçmiştir.

4. Bülent Ecevit, röportaj sırasında gençliğinde tuttuğu takımı unutmuştur.

5. Eski hakemler ve gazeteciler, Meclis Şike ve Komisyonuna anlatacakları ofsayt durumların delilleri olmadığı için pek bir şey anlatamamışlar.

6. Kürşat Tüzmen’e arkadaşları “Köpekbalığı” diyormuş. Ayrıca Sayın Tüzmen’in 100, 200, 400 ve 1500 metre yüzme yarışmaları birincilikleri varmış.

7. Turgut Özal, gece işlerini bitirince sabahlara kadar futbol maçı seyredermiş.

8. Süleyman Demirel’in üslubundaki devlet adamlığını sezmemek mümkün değil.

Not: “Politik Futbol” kitabı 2007 yılında basılmış bir kitap. Dolayısıyla kitapta tespit ettiğim hususlar o çerçevede değerlendirilirse daha iyi olacaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir