Pontus’un Güzel İlçesi: Tripolis

İstanbul’dan başlayıp Batum’da sona erecek Karadeniz turumuzun kısa uğrak yerlerinden biri de Giresun’un Tirebolu ilçesi oldu. Giresun’a 45 km uzaklıkta olan küçük ve sevimli ilçe yaklaşık olarak 30 bin nüfus barındırıyor. Yunancada Üç Kent anlamına gelen Tripolis’den gelen ilçenin adına yerel halkın bir kısmı Tiribolu diyor.

tirebolu
Tirebolu eski konakları ve denizle iç içe kalesiyle görülmeye değer yerlerden biri. Biz sabah erken saatlerde vardığımız için ne yazık ki Tirebolu Kalesini gezemedik. Kapıları kilitliydi. Çevredeki evlerden öğrendiğimize göre kale özel işletmeye devredilmiş. Tarihi bir kalenin neden özel işletmeye kiralandığını anlamadık açıkçası. Tarihten bile rant elde etmek bu olsa gerek dedik kendi kendimize.

tirebolu1

Kalenin hemen altındaki çay bahçesi konumu itibarı ile oldukça güzel. Tirebolu’nun meşhur 42 numaralı çayını yudumlarken, burnunuza akın eden iyot kokusu başınızı döndürebilir.

Biz yörenin ünlü yemeklerinden biri olan “maragyani”yi tadamasak da siz yolunuz düştüğünde mutlaka bu yemeğin bir tadına bakın.

tirebolu2

Kazıkbeli, Güvende, Karaovacık, Yaşmaklı, Ağaçbaşı yaylalarından en az bir tanesini görmeden Bedrama Kalelerini ziyaret etmeden bu sevimli ilçeden ayrılmayan.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir