Prisoners: Suçlu mu Masum, Masum mu Suçlu?

prisoners fimi özetUzun zamandır iyi bir Amerikan filmi seyretmemiştim. Ta ki dün gece “Prisoners”i seyredene kadar. Film tam iki saat otuz üç dakika ama sıkılmak aklınıza gelmiyor. Sizi o kadar içine çekiyor ki film heyecan, gerilim hep en üst seviyede. Polisiye, gerilim ve dramın iç içe olduğu filmde senaryo çok sağlamdı. Çocuklarının kaçırılışı sonucu yıkılan ailenin dramını, çocukları bulmak için tüm gücüyle çalışan dedektifin hikayesini ve hiç bitmeyen gerilimi içinde barındıran bu filmin yönetmenliğini Denis Villeneuve yapmış. Bu muhteşem senaryo ise Aaron Guzikowski’ye ait. Bu yılın filmi olan ve IMDB puanı 8.1 olan “Prisoners”te Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Terrence Howard, Maria Bello ve Vialo Davis rol almış.

prisoners fimi tanıtım

Dover ile Birch aileleri Şükran Günü’nü birlikte kutlamak için Birch ailesinde toplanırlar. Her şey gayet güzel gitmektedir. Ta ki iki evin küçük kızları abilerine ve ablalarına haber vermeden dışarı çıkana kadar. Zaman ilerlemiştir ve çocuklar hala ortada yoktur. Çocukların ortada olmadığını fark eden ebeveynler çocukları aramaya koyulurlar. Polise haber verirler. Dedektif Loki, bu kaçırılmaya olayına bakar. Çünkü o zamana kadar baktığı bütün davaları çözmüştür. Ama bu sefer işler hiç de iyi gitmemektedir. İlk şüpheli olarak aldıkları Alex’ten hiçbir şey çıkmaz. Çünkü yaşı büyük olmasına rağmen akıl yaşı daha ondur. Ama Kelly Dover -kaçırılan kızlardan birisinin babası- Alex’ten şüphelenmeye devam eder. Tutunacağı tek dal odur. Zaman hızla geçmektedir. Alex’i babasının eski evine götürür. Orada hem Kelly Dover hem de diğer kızın babası Franklin Birch, Alex’e olmadık işkenceler yapar. Dedektif Loke, Kelly Dover’ın hareketlerinden şüphelenir ve onu da gözetim altında tutar. Böylece suçluyla masumun, masumla suçlunun yer değiştirdiği karışık ve içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkar. Dedektif Loki, bir zanlı da yakalar ama o sorgudayken kendini vurur. İşler dedektif içinde iyi gitmez. İlk defa başarısızlıkla karşı karşıyadır ve neredeyse görevden alınacaktır. Ümitlerin yitirildiği bir anda Birchlerin kızı bulunur ve Kelly Dover, onu ziyarete geldiğinde küçük kızın söylediği sözler bütün olayı çözmesini sağlar. Ama kendisini gideceği yerde bir sürpriz karşılar. Derin bir çukura atıldığında diğer tarafta dedektif de olayı çözmüştür. Doverlerin de kızını bulan dedektif son olarak kaybolan Kelly Dover için küçük kızı bulduğu evin yakınlarında sadece düdük sesini duyar ve film biter.

Devamı gelecek hissi uyandırsa da filmin devamı olacağını zannetmiyorum. Çünkü film bitmiş ve her şey sonuçlandırılmıştır. Senaryo, o kadar sağlam yazılmış ki film devam ederken aklınızda bir sürü soru işareti ve “acaba”lar oluyor ama film bittiğinde bütün soru işaretlerinizin ve “acaba”larınızın cevabını alıyorsunuz.

Prisoners (2013)

Filmin güzel olmasında tabi ki oyuncuların da büyük bir payı var. Hugh Jacman (Kelly Dover), bir babanın ailesine zarar geldiğinde neler yapabileceğini, bu en koyu şiddet olsa da, muhteşem oyunculuğuyla gösterdi. Jake Gyllenhaal (Dedektif Loki) ise tıpkı Hugh Jackman gibi bir harikaydı. Arada sırada gözlerini olağandan farklı hareket ettirmesi bir gizemi, bir heyecanı barındırıyordu içinde. Bu bile dedektif rolü için çok iyi bir seçimdi diyebilirim.

prisoners filmi konusu

Son olarak filmin çekildiği yere değineceğim. Sanırım film Amerika’nın Maccachusetts eyaletinin Brockton bölgesinde çekilmiş. Filmin çekildiği yer ve zaman bile gerilimi olağandan daha yüksek tutmaya yetiyordu. O büyük büyük ağaçlar, koca koca yaprakların dört bir tarafa yayılmış hali, bardaktan boşanırcasına sıkça yağan yağmur ve ardından gelen kar. Seçimler harikaydı… Film harikaydı…

Bundan sonra 2013 yılı en iyi filmler listesi yapıldığında hiç şüphesiz bu film yapılacak listede yerini bulacaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir