Quechua T2 İncelemesi

Quechua T2Kaç zamandır aklımda olmasına karşın bir türlü fırsat bulup yazamadığım Quechua T2 çadır incelemesinin artık vaktidir.

Doğa yürüyüşüne ilk başladığım zamanlarda kamp yapma hevesim de baş gösterince ilk olarak Marmara ve Ege’de bisiklet sürerken kullandığım çadır geldi aklıma. Ancak fark ettim ki benim emektar çadır ömrünü tamamen doldurmuş. Yeni bir çadır alma düşüncesiyle araştırma yaparken yolumun Decathlon’a düşmesi nedeniyle Quechua T2çadırı bir görmek istedim. Almak istediğim çadırın teknik özelliklerini tam olarak yansıtmasa da firmanın verdiği güven ve çadırın fiyatı almamda etkili oldu.

İki kişilik Quechua T2 çadırın teknik özellikleri şu şekilde:

Ağırlık: 3,4 kgQuechuaT2

Paket ölçüleri: 55 x 20 cm
Su geçirmezlik: 200litre/s/m²
Dış çadır: PU kaplama polyester.
Oda: Nefes alan polyester.
Zemin matı: PU kaplama polietilen.
Poller: 7,9 mm çapında fiberglas
İki yıl garanti

Çadırın en büyük eksisi bana göre ağırlık ve bagaj alanının küçük olması. Kamplarda eğer çadırda iki kişi kalacaksanız çantalarınızı ve botlarınızı almak için yeterli genişliğe sahip bir bagaj alanı yok. Elbette bagaj alanında yemek pişirmeniz de oldukça zor ve büyük dikkat gerektiriyor. Bir diğer eksik yanıysa her ne kadar nefes alabilir bir kumaşa sahip olsa da havalandırma açıklığının tek olması nedeniyle yeterli hava dolaşımı sağlanamıyor. Sabahları çadırı sökerken dış tentenin iç kısmında yoğunlaşan su damlacıklarını görmek mümkün.

Tüm bu eksilerine rağmen herhangi bir market çadırının çok çok ötesinde bir kaliteye sahip. Gittiğim kampların hiçbirinde beni üzmedi desem yeridir. Likya yürüyüşümüz sırasında sabaha kadar yağan yağmurun tek bir damlasını bile içeri almadı. Yaz döneminde dış tenteyi kullanmadan yaptığımız konaklamalar da bizi yine üzmedi. Hatta bir keresinde kar üzerine bile kurduğumuz (rüzgarsız havada kar yağmazken yaklaşık beş yüz metre yükseltide) oldu bu çadırı. Elbette kış şartları için uygun bir çadır değil biz havanın açık olmasına güvenerek böyle bir girişimde bulunduk. 1600 metre yükseklikte de tecrübe ettik bu çadırı. Elbette yaz mevsimiydi. Rüzgardan etkilenmemesi için tüm iplerini sıkıca bağlasak da orijinal yapısını kısmen de olsa kaybetti ama ana yapısını koruduğu için bir sorun oluşmadı.

Uzun sözün kısası, bahar ve yaz aylarında kullanılabilecek ucuz ve güvenilir bir çadır için biçilmiş kaftan Quechua T2.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 01 Şubat 2014

    […] yan kısımlarında çadır polü vb. sabitleyebilmeniz için tokalı gerdirme perlonları bulunur. Bu perlonlar vasıtası ile […]

  2. 12 Ocak 2015

    […] bir şeyler yazmak istiyorum. Daha önceden yazmış olduğum Decathlon’un bir ürünü olan (Quechua T2 İncelemesini okumak için tıklayınız.) çadırımdan sonra ikinci çadırım olan Husky Bizam üzerine deneyimlerimi yazmak […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir