Rüzgâra Karşı Yürüyen Adam

Rüzgâra karşı yürüyen adam…

Nâzım Hikmet, dünya çapında tanınan, hayatı boyunca vatanını her şeyden çok seven bir Türk şairi… Oyun ve roman yazarı… şiirleri elliden fazla dile çevrildi; şiir plakları on binler sattı; aşkları, mücadelesi pek çok filme, romana konu oldu. Türk şiirine yeni bir soluk, devrim niteliğinde bir bakış açısı kazandırdı.

1950 yılında kendisine Dünya Barış Konseyi tarafından “Uluslararası Barış Ödülü” verildi. 1963 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Edebiyat Kulübü dizisinin bu ilk kitabı, Türkiye’nin yetiştirdiği, Türkçenin en güzel dizelerini yazmış bir dünya şairinin hayatını romanlaştırıyor. Nâzım Hikmet hakkında, “Mavi Gözlü Dev” şiirinden başka bir şey bilmiyorsanız, bu kitabı mutlaka okuyun.

Nazım HikmetSözlerinin yer aldığı Nâzım Hikmet kitabı Çizmeli Kedi yayınlarından çıkmış, çocuklar için hazırlanmış biyografi türünde bir yapıt. Halil İbrahim Özcan’ın kaleme aldığı eseri Murat Kara resimleyerek kitabın daha ilgi çekici bir hal almasını sağlamış.

  • Nâzım Hikmet gibi evrensel bir sanatçının tanıtılmasının, özellikle de böyle bir sanatçının küçük yaşlarda tanınmasının gerekliliğine inandığım için böyle bir kitabın çıkmış olması beni oldukça mutlu etti.
  • Çocuklar için hazırlanmasına karşın oldukça ayrıntılı bilgilere de yer verilen kitap yetişkinler içinde okunulabilir kıvamda.
  • Çizmeli Kedi, Edebiyat Kulübü’nün ilk kitabı olarak çıkarılmış… Edebiyat Kulübü’ne başarılar dilerken okurlara da bu kulüple tanışmalarını tavsiye ederim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir