Saç Bakımı

doğal saç bakımı

Saçlarımız bizim aslında baş tacımızdır. Saçı güzel ve bakımlı olan biri her zaman şık görünür aslında. Aslında var olan bir sözümüzü rahatlıkla saçlarımız için de uyarlayabiliriz. “Saç, insanı rezil de eder; vezir de.” Bu sebeple saçlarımıza iyi bakmalı ve onun kıymetini bilmeliyiz. Çünkü biz ne yaparsak yapalım olan saçımıza olur. Saçlarımızı korumadığımız taktirde giden saçlarımız geri gelmez.

Saçımız da cildimiz gibi stresimizi belli eden en önemli parçamızdır. Saç dökülmesi ve saç beyazlamasının en önemli sebebi strestir. Bundan kurtulmak pek mümkün olamasa da stresten ve stresli ortamlardan kendimizi düşünerek uzak durmaya çalışmalıyız.

Saçımızı çok yıkamak her zaman temizlik göstergesi olarak bilinir ama bilinenin aksine uzmanların da söylediği gibi saçımızı her gün yıkamak saçımızı savunmasız bırakır. Saç köklerimizde ve saç derimizdeki koruyucu tabaka, kimyasal şampuanlarla fazla yıkanması sonucu zarar görebilir. Kimyasal maddeler korunmasız kalan saç derimizin içine girerek saç kökümüze zarar verir. Saç kökü ciddi bir şekilde zarar gördüğünde saçımız geri gelmez artık. Orada saçımızın yaşamı bitmiştir. Bu sebeple saçımızı iki veya üç günde bir yıkamalıyız.

Yağlı Saçlar: Saçlarınızı yıkarken doğal sabunları tercih etmelisiniz. Bu saçları sahip olanlar çok iyi bilirler ki yağlı saç yıkanır ve ardından gün içinde yine kirli bir görünüm alır. Yağlı saçları olanlar saçlarını durularken haftada iki kez banyo tasının içine bir iki damla sirke damlatıp saçlarını bu suyla durulamaları gerekir. Bu, en basit yöntemdir. İkinci olarak ise şu formül uygulanabilir:

Önce sarımsakları bir kabın içinde ezeriz. Daha sonra ince telli ve çabuk yağlanan saçlar için ezdiğimiz sarımsaklarla saç diplerine masaj yaparız. Böylece saç diplerindeki epidermis denilen koruyucu tabakaya yardımcı oluruz.

Kuru ve Gür Saçlar: Bu tip saçlara sahip olanlar için en basit bakım yöntemi banyodan sonra saçımızı havluya sararak dinlenmesini sağlamaktır. Havluyla iyice saçımızın ıslaklığı gittikten sonra kendi halinde kurumasını beklemek en iyi yöntemdir. Saç kremleri kolay taranmasını sağlasa da sonrasında çabuk yağlanmasına sebep olur.

Yaz aylarında papatyayı kaynatıp güneşe çıkarken saçımıza sprey şişesi ile sıkarsak hem saçımızı yumuşatır hem de saç kırılmalarını önleriz. Ayda bir de olsa zeytinyağı ile masaj yapmayı da unutmayalım.

Kısaca saç bakımımız için yapabileceklerimiz bunlar. Aslında sayabileceğimiz yüzlerce bakım maskesi var. Fakat önemli olan düzenli ve basit yapabildiklerimizdir.

Son olarak saç beyazlaması için bir iki söz söyleyecek olursak şunları söyleyebiliriz: Saç beyazlamasına pek çözüm üretemeyiz. Bu sebeple benim tavsiyem dermatolojiye başvurmanız. Stresten uzak duramıyorsanız dermatoloğa gidip gerekirse kan tahlili yaptırmanız. Çünkü saç beyazlaması tamamen saçın ihtiyacı olan maddelerin salgılanmaması veya yeterli gelmemesiyle ilgili bir durumdur.

AYŞE GİRGİN KARABIÇAK

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir