Şaka Sanattır: George Bernard Shaw

george-bernard-shawWinston Churchill’e “Pygmalion” oyununun galasını seyretmesi için yaptığı davette, ona ayrıca da bir bilgi notu gönderir ve o notta “Davetiye iki kişiliktir. Bir dostunuzu da getirin eğer varsa!” diyebilme cesaretini gösteren bir yazardır Shaw. George Bernard Shaw, 26 Temmuz 1856 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de doğdu. Romanlar da yazmış olan Shaw, oyun yazarı olarak ünlenmiştir. O, altmıştan fazla oyun yazmıştır. Bernard Shaw, 1925 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır. 1938 yılında ise Oscar’ı kazanmıştır. Hem Oscar’ı hem de Nobel Edebiyat Ödülü’nü alabilen tek kişi olarak tarih sahnesine de adını yazdıran bir kişidir Shaw. http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Shaw, sıkı bir kadın hakları savunucusudur. Hayatı boyuncu sigara ve alkolden uzak durmuştur ve vejeteryandır.

İlk dönem bir arkadaşı ile oyun yazmaya kalkışmış, arkadaşı onun oyun yazamayacağı düşüncesine kapılınca onun yanından ayrılmıştır. Daha sonra Shaw, oyununu tek başına bitirmiştir. Bu oyunu yazdıktan sonra diğer oyunları da peş peşe gelmiş; o, oyunları ile tanınır olmuştur. Shaw, oyunlarında ilk bölümleri çok uzun tutmuştur.

Shaw, oyunlarındaki mizah anlayışı ile de hatırlanmaktadır. Bunun yanında İngiliz tiyatrosunun gelişmesine de çok katkıları olmuştur.

Bernard Shaw, geçirdiği talihsiz bir kaza -ağaç budarken, merdivenden düşmüştür- sonucu vücudunda meydana gelen yaraların iyileşememesi sonucu 94 yaşında yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirdiğinde takvimler 2 Kasım 1950’yi göstermekteydi. Büyük yazara ölümünün 53. yılında selamlar olsun…

İstedim ki yazımızın son bölümünde, onun fikirlerini yansıtacak özdeyişlerini sizlerle paylaşayım:

bernard shaw

* Tecrübelerimizle biliyoruz ki kimse tecrübelerden ders almıyor.

* Kan kokusu almış bir köpek balığından daha tehlikelisi, petrol kokusu almış Amerikan emperyalizmidir.

* Şaka, çok ciddi bir sanattır.

* İnsanlar kendi durumlarıyla ilgili olarak her zaman koşulları suçlar. Ben koşullara inanmam. Bu dünyada yol alan kişiler, ayağa kalkıp istedikleri koşulları arayan ve bulamadıklarında yaratan insanlardır.

* Kendi dilini bilmeyen başka dil öğrenemez.

* Hatalarla dolu bir hayat, hiçbir şey yapmadan geçirilen bir hayattan daha onurludur.

* Yirmisinde komünist olmayanın kalbi, kırkında hala komünist olanın aklı yoktur.

* Mutluluğu üretmeden tüketmeye hakkımız yoktur.

* Müşkülün müşkül üstüne; problemin problem üzerine yığıldığı günümüzde, bütün problemleri bir kahve içme rahatlığında çözen Hz. Muhammed’e, beşeriyetin çok ihtiyacı vardır.

* Eğer yürüdüğünü yolda hiç engel yoksa, o yol sizi hiçbir yere götürmez.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir