Şamatalı Köy Gerçekten Şamatalı mı?

şamatalı köy

Astrid Lindgren bir çiftlikte büyüdüğü için kitaplarında hep bu yaşanmışlığın izlerini görürüz. Nitekim “Şamatalı Köy” kitabında da köy hayatını anlatır Lindgren. Yedi yaşında bir kız olan Lisa’nın başından geçenler anlatılır kitapta. Bosse ve Lasse de abileridir. Olle, Britta ve Anna da arkadaşlarıdır. Küçük bir köydür yaşadıkları yer. Toplam üç evden oluşur bu Şamatalı Köy.

Küçük küçük bölümler ve bölümlerde farklı farklı maceraların anlatıldığı kitapta maceraların kahramanları hep bu altı çocuktur. Köyde yaşamanın zorluklarından ziyade kolaylıklarını ve güzelliklerini öven bu kitapta çocuklar yaşadıkları yerde çok mutlular. Küçük köylerini büyük bir oyun alanına çeviriyorlar. Bu oyun alanında bazen kendilerine küçük bir mağara bazen de ağaçların arasına küçük bir kulübe yapıyorlar. Bazen samanlıkta uyuyorlar bazen de yaban mersini toplamaya gidiyorlar. En çok da kedileri olduğu zaman seviniyorlar. Olle’nin köpeği olunca herkes mutlu oluyor. Çocuklar yapacak bir şey bulamadıklarında Britta ve Anna’nın dedesinin yanına gidiyor. Herkes ona “dede” diyor. Gözleri iyi görmeyen dedeye genellikle kızlar gazete ya da dergi okuyor. Dedeleri de onlara muhteşem hikayeler anlatıyor. Ayrıca çocuklara hep hediyeler veriyor.

Köy hayatının işlendiği “Şamatalı Köy” kitabında hayvanlara sevgiyle yaklaşan ve onları sahiplenen, yaşlılara önem veren, yardımlaşmayı seven, küçük şeylerden mutlu olmayı başarabilen çocukların hikayesi vardır kısaca. 100 Temel Eser içerisinde olan bu kitabı 4 ve 5. sınıf öğrencileri okuyabilir.

Gelelim başlıktaki sorumuza: Bu güzel temaların anlatıldığı “Şamatalı Köy”, işlediği temalar bakımından güzel olsa da bu temaları veriş bakımından çocukları sıkabilir. Özellikle köy hayatını görmemiş bir çocuk için anlatılanlar çok uzak gelebilir. Şehirde yetişmiş bir çocuk için anlatılanlar “şamatalı” gelmeyecektir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir