Samimi ve Bizden Bir Yazar: Levent Gültekin

IMG-20150228-WA0001Gazeteci ve yazar Levent Gültekin ile Çengelköy’de bir sahil bahçesinde buluştuk. Giderken heyecanlıydık açıkçası. Üç arkadaş, bir türlü gelmek bilmeyen, çaylarımızı söyleyip Levent Bey’i beklerken, kendi aramızda durum değerlendirmesi yapıyorduk. Tanımadan önce de varolan ve tanıdıkça keskinleşen en temel yargımız, Levent Abi’nin içtenliği ve samimiyeti oldu.

Çaylar içilip sohbet koyulaşmaya başladıkça; başta varolan heyecanımızın yerini, yılların tanışıklığı varmışçasına ortaya çıkan samimiyet aldı. Yaklaşık iki buçuk saat süren sohbetimizde siyasetten tarihe, sinemadan edebiyata kadar pek çok konuya daldık derinlemesine.

Hiç kimseye yaranamamış bir yazardan ziyade kimseye eyvallahı olmamış bir dava adamı vardı karşımızda. Otuzunda Sezai Karakoç’un karşısına dikilecek kadar inanmış; kırk üçünde önüne serilen bütün maddi imkânları elinin tersiyle itecek kadar adanmış bir dava adamı!

Davası ise yeniden “biz” olabileceğimiz günleri inşa etmek. Yeniden ortak noktada buluşabileceğimiz, farklı iklimlerde yetişsek de beraberce özgürce konuşabileceğimiz günleri görebilme ümidini yeşertmek. Bir zamanlar Atilla İlhan’ın “dip dalga” dediği o özgürce ortak yaşayabilecek bireyleri görebilmek ümidi.

Konuşmalarında ve yazılarında da dönem dönem bahsettiği bir metaforla verdiği öğüdü ise kulaklara küpe yapılacak cinstendi: “Bir gün her şey yerle bir olup, ortalık toz-duman olduğunda, birileri ayağa kalkıp, ‘hadi ülkeyi yeniden inşa edelim’ dediğinde ‘ben de varım’ diyebilmek için çalışın, motivasyonunuz bu olsun!”

Artık, Levent Abi’mizin  çıktığı programları bir başka gözle seyredeceğiz. Sanki aramızdan birileri çıkmışçasına, en yakınımız konuşurcasına, bir arkadaşımız bir ağabeyimiz varmışçasına…

Vedalaşırken sormayı unuttuğumuzu buradan soralım:

Bir sonraki görüşme ne zamana Levent Abi?

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 11 Aralık 2015

    […] kesmeden karşıdakini dinleme cesareti olan var mı? Belki birkaç kişi. Aklıma gelen ilk ses Levent Gültekin. Fikirlerini beğenin beğenmeyin, okuyucularıyla yüz yüze görüşmelere gidiyor. Öylesine bir […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir