Sanki Yedim Camii

sanki yedim camii

Sanki Yedim Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan, Osmanlı döneminden kalma tarihî bir ibadethanedir. Zeyrek mahallesi, Kirbacı Sokağı’nda yer alan caminin yapılış tarihi ve kimin tarafından yaptırıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Rivayete göre Keçecizade Hayreddin adında orta hâlli bir esnaf, Osmanlı döneminde padişahların yaptırdığı Selatin camilerini görüp imrenerek, kendisi de bir cami yaptırmayı diler ve bunun için para biriktirmeye başlar. Canı bir şey istediğinde, almayıp; sanki yedim (varsay ki yedim) diyerek parasını ayrı bir yere koyar. 20 yıl boyunca biriktirdiği paralarla küçük de olsa bir cami yaptırır ve caminin adı halk arasında Sanki Yedim Camii olarak anılmaya başlar. Resmî kayıtlarda camiyi yaptıran kişiyle ilgili bir bilgi bulunmadığı için, camini bânisi konusundaki görüşler de çeşitlilik göstermektedir. Keçecizade Hayreddin ile birlikte, caminin yapımıyla ilişkilendirilen bir başka kişi de Adanalı Şakir Efendi’dir.Yapının 18. yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır. Orijinal bina, Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Unkapanı bölgesinde etkili olan büyük bir yangın sırasında büyük ölçüde zarar görmüştür. 1959 yılına değin metruk hâlde kalan bina, bir süre marangozhane olarak kullanılmış, ancak daha sonra mahalle halkının topladığı yardım paralarıyla büyük bir onarım geçirerek tekrar yapılmıştır. Caminin iç mekânı 100 metrekare büyüklüğünde olup, yaklaşık 200 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Tek şerefeli, beyaz boyalı bir minaresi vardır. Bugün, cami çevresi ev ve apartmanlarla çevrilidir.

sanki yedim camii 1

Yukarıdaki bilgi Wikipedia’nındır. Her ne kadar wikipedia kardeş böyle söylese de İstanbul denince akla gelmesi iktiza eden ilk kişilerden olan İhtifalci Ziya, Çırçır yangınında adı bilinen ama kalıntısına rastlanmayan Aya Teafano kilisesinin temellerinin çıktığını yazar. Cami en az iki yangın görmüştür. Encümen arşivinde verilen bilgiye göre de Adanalı Şakir Efendi’nin camii ile bir alakası bulunamamıştır. Camii yandıktan sonra İmamzade Hüseyin Efendi adlı biri tarafından tekrar yapılmıştır. Eskiden -bundan 10-15 sene mukaddem- Atpazarı’ndaki Dayılar nam çayhanede otururken helasını çok sık kullanıp teşarşur ettiğimiz mahaldir.

Şaban ÖZDEMİR

sanki yedim camii 2

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. hülya karacihan diyor ki:

    ben çırçırdaki bu yapının içinde doğdum doğru ahırda atlar vardı bizim evimiz yandı ve ahırda onlarca at vardı ama sadece 2 tanesi ni kurtarabildiler bizim evimiz ise ahşap olduğundan hepsi yandı ben içeride kardeşimle mahsur kalmıştım 2 ci kattan yatak yorgan atmamı söylemişlerdi itfaiyeciler bende attım ve kardeşimle birlikte aşşağıya atladım fakat ozamanlar tank gibi birşey vardı itfaiye aracıydı her halde o tankın altında 2 tane okul öğrencisi tankın altında sucuk gibi ezilmişti ve bizim için kahvehanelerden para topladılar esnaflar ve komşular ve halen rüyalarıma giriyor unutamıyorum en çok ta atların kişneyişleri keşke sihirli bir değneğim olsa onları kurtarsaydım öğrenci kızları ve atları benim bu anlattığım 1974-1975 senesinde şimdi ise 42 yaşımdayım ben o evde yanmadım fakat seneler sonra yüksek gerilim den yandım kader işte

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir