Sebepsiz Sıkıntılar… Ruhum Ağrıyor…

sebepsiz sıkıntılar

Sebebini bilmediğimiz sıkıntılarımız olur bazen. Bu sebepsiz sıkıntılarınız sizi o kadar rahatsız eder ki ne yapacağınızı bir türlü bilemezsiniz. İlk önce evinizin bütün odalarını dolaşır, ardından kendinizi balkona atar neticede deva bulamazsınız.

Hatta çoğu zaman daha da çok hava almak ihtiyacı duyar, kendinizi evden dışarı atarsınız. Bir an önce içinizdeki sebepsiz sıkıntıyı atmak istersiniz çünkü. Ama bir bakarsınız ki dışarısı da tat vermez size, bunalırsınız dışarıda da… Çaresiz yine evinize dönersiniz.

Yatağınız yatar, uyumaya çalışırsınız; uyuyamazsınız. Kitap okuyayım dersiniz, okuyamazsınız. Film seyredeyim dersiniz, seyredemezsiniz. Önceden zevkle yaptığınız her şey size çekilmez gelir artık.

Düşünürsünüz hasta mıyım diye sonra. Başınız ağrımaz, karnınız ağrımaz, dişiniz hiç ağrımaz… Ağrımaz, ağrımaz, ağrımaz. Neticede hiçbir şey bulamazsınız. Fiziksel bir durum yoktur yani.

Benim de bazen bu duruma düştüğüm olmuştur. Ben de yukarıda anlattıklarımı yapar, bir şey bulamazdım. Ardından ağrıyan bir tarafımı bulmaya çalışır, yine bir şey bulamazdım.

Bunun neden olduğunu çok kere düşündüm sonra. Ve kendimce cevabını buldum nihayet. Galiba ağrıyan tek yerimiz “ruh”umuzdu aslında.

Hastalandığımızda doktora gider, çaresini bulurdu doktur. Sebebini bildiğimiz sıkıntılarımızda sebebini bildiğimiz için o sıkıntılarımızın üzerine gider, bu sıkıntılarımızı çözerdik. Ama ya sebebini bilmediğimiz sıkıntılarımız olduğunda yani ruhumuz ağrıdığında?

Hangi birimiz onca telaşenin içinde ruhumuzu dinliyoruz? Hangi birimiz ruhumuzu beslemek için bir şeyler yapıyoruz? Ruhun ilacı herkese göre değişir belki. Kimine göre iman, kimine göre aşk, kimine göre koşulsuz sevgi, kimine göre her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler…

Evet, listeyi uzatabiliriz şüphesiz. Burada önemli olan vücudumuzu dinlediğimiz kadar ruhumuzu da dinlememiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamız gerçeğidir.

Sebepsiz sıkıntılarım var diyorsanız naçizane önerim “ruh”unuzu dinleyin ve besleyin. Nasıl ki yemek yiyip, uyuyup, gerektiğinde spor yapıp vücudumuzu besliyorsak, aynı şekilde ruhumuzu beslemek için de bir şeyler yapmamız gerekir.

Unutmayın ki ruhumuzu beslemek bizi sebepsiz sıkıntılarımızdan uzaklaştıracaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir