Sebzelerin Dansı: Türlü

Eminim bir sürü türlü tarifi biliyorsunuzdur ama bu türlü tarifi bir başka. Bizzat tarafımdan denendi, test edildi. Biraz sonra yazacaklarımı harfiyen uygularsanız gönül rahatlığıyla muazzam bir türlünüz olacak… Lafı uzatmayalım…

Üç adet patlıcanımızı çizgili pijama 🙂 şeklinde soyup iri iri küp biçiminde doğramamız gerekiyor. Doğradığımız patlıcanların acı sularının gitmesi için tuzlu suda bekletiyoruz. Derince bir tenceremizi ocağımızın üzerine koyup içine bolca sıvıyağı koyuyoruz. Yağımız biraz ısınınca önceden ince ince doğradığımız soğanları tenceremizin içine koyuyoruz. Soğanlarımızın ardından ince halkalar şeklinde doğradığımız bir adet biberimizi de hemen soğanlarımızın üzerine ekliyoruz ki soğanlarımız ve biberlerimiz birlikte kavrulup tatlarını yemeğimize salsınlar.

Bu işlemi bitirdikten sonra salçamızı tenceremize ekliyoruz. Güzelce salçamızı karıştırıp soğanlarımıza ve biberlerimize yediriyoruz. Daha sonra tuzlu suya bıraktığımız patlıcanları alıp suyunun sızması için elimizle iyice sıkıp tenceremize koyuyoruz. Tekrar tenceremizin içindeki karışımı karıştırıp salçamızın her tarafa yayılmasını sağlıyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Ardından biz de bir adet havucumuzu ince daireler şeklinde, bir adet kabağımızı ve domatesimizi de küp küp doğrayıp tenceremize ilave ediyoruz. Yemeğimize iki çay kaşığı tuz ekleyip tenceremizin kapağını sebzelerin suyunu salması için ocağımızı kısık ateşe alıp hemen kapatıyoruz.

Türlümüzün kısık ateşte on dakika pişmesini bekledikten sonra tenceremizin kapağını açıp yemeğimize beş diş sarımsak ekleyip karıştırıyoruz. Eğer yemeğimiz suyunu fazla çekmişse bir su bardağı sıcak su ilave edebiliriz. Bu durum tamamen yemeğimizin suyunu çekip çekmemesi ile alakalı bir durumdur. On dakika daha beklediğinizde türlünüz hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir