Şehzade Mustafa ve Şehzade Katli

“Muhteşem Yüzyıl” dizisinden sonra herkes Cihan Sultanı Kanuni Sultan Süleyman’a beddualar etmeye başladı. Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra ise herkes Amerika’yı yeniden keşfetmiş gibi Şehzade Mustafa’yı öğrendi ve herkes onu sevdi. Osmanlıyı dünyanın dört bir tarafına kadar genişleten Kanuni Sultan Süleyman ise neredeyse yerin dibine batırıldı. Dizilerden öğrendiğimiz bu tarih sonucunda durum bu hali aldı. Hatta bir vatandaşımız Kanuni Sultan Süleyman hakkında Şehzade Mustafa’yı boğdurduğu için suç duyurusunda bulundu. Bu olaya İkinci Süleyman Çakır vakası diyebiliriz.

Dizinin son bölümüne baktığımızda Şehzade Mustafa’nın öldürüldüğü sahne gerçeğe yakın çekilmiş. Boğdurulma anı aynen dizide aktarıldığı gibi olmuş. Ama neden şehzadeler boğdurulmuştur, bunu iyi anlamak gerekir. Şimdi, bizim Cihan Sultanı Kanuni Sultan Süleyman’a beddualar etmek kolay ama kendinizi bir de onun yerine koyun bakalım. İstanbul Fatih’i Fatih Sultan Mehmet devletin bekası için kardeş katlini yasa olarak kabul ettiğinde yüreğinin hiç yanmadığını mı düşünüyorsunuz? Bütün şehzadeler, Şehzade Alaaddin midir ki devletin devamlılığı için kardeşler öldürülmesin? Osmanlı ailesinin bu devlet için en büyük fedakarlığıdır kardeş katli. Hangi yürek kardeşinin ölümünden zevk alır? Hangi yürek oğlunun ölümünden zevk alır? Böyle bir olayın gerçekleşmesi için ancak yüce bir ideal gerekmez mi?

Batı’da büyük bir Haçlı Osmanlının karşısındayken Osmanlı bölünse, parçalansa daha mı iyiydi? Yavuz Sultan Süleyman kardeşlerinin işini bitirdikten sonra başlarında hüngür hüngür ağladığını ne tez unuttuk? Burada şunu da unutmamak gerekir: Şehzadeler, tahta geçecek şehzade tarafından boğdurulmasaydı, şehzadeler arasında çıkan taht kavgasında binlerce Müslüman’ın kanının döküldüğünü de unutmamalıyız. İlk Türk devletlerinde, Selçuklu devletlerinde ve Osmanlının ilk dönemlerinde bunların örneklerini çokça görebiliriz. İşte, bunlardan ders alan Osmanlı hanedanı kendi oğlunu, kendi kardeşini öldürmek fedakarlığını yapmıştır.

Dizilerden tarih öğrenmeyi bir kenara bırakıp tarihi, tarihin kendi döneminin şartlarına göre değerlendirmeyi unutmamalıyız.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Amy diyor ki:

    Yani şartlara göre değerlendirdiğimizde, kardeş katillerini anlayışla karşılamamızı mı söylemeye çalışıyorsun?

  2. Merhaba,
    Osmanlıda bir ideal uğruna çok şeyler yapılmıştır. Aldıkları kararlar doğru ya da yanlış onun hesabını vereceklerdir. Şu anki kalbimle ben ya da herhangi birisi kardeş katline müsaade etmese de Osmanlının o günkü şartlarında ne olurdu onu bilemeyiz. Ki bu sadece Osmanoğlu ailesine özgü bir şeydir. Bu durumu da kabul etmemek böyle bir zamanda gayet normaldir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir