Selfie Nedir?

Bir modadır aldı başını gidiyor… Televizyon reklamlarından tutun, gazetelere hemen hemen tüm basın organlarında çokça duyduğumuz, okuduğumuz bir sözcük var: Selfie.

Sosyal medyanın en ünlü sözcüklerinden biri artık. Pampanın, pampişin daha bilmem neyin yerini aldı.
İngiltere’nin ünlü kurumlarından biri olan Oxford, her yıl seçtiği yılın sözcüğünü bu yıl “selfie” olarak belirledi.

Peki nedir bu “selfie”?

Aslında çoğumuzun yaptığı bir davranışa verilen ad. Kendi fotoğrafımızı çekip bunu internette yayınlamaya deniyor. Birçoğumuzun en az bir selfie fotoğrafı vardır öyleyse.

selfie

Selfie fotoğraf çekmenin teknikleri de var elbette. En iyi selfie nasıl çekilir size birkaç ipucu:

1. Öncelikle ön kamerası yüksek mega pikselli bir cep telefonu sahibi olmalısınız. Böylece kendinizi görerek daha iyi bir fotoğraf çekebilirsiniz.

2. Aydınlatmaya çok dikkat edin. Gün ışığı olan ortamları tercih edebilir ya da ışık kaynağını telefonunuzun arkasına alabilirsiniz.

selfie2

3. Akıllı telefonlara indirilebilen fotoğraf uygulamalarından biriyle çalışın. Birbirinden yaratıcı harika filtre yardımıyla küçük kusurları bile gizleyebilirsiniz.

4. Fotoğrafa öpücük atmayın. Bu sizin kişiliğinize hiçbir şey katmaz ve size seksilik kazandırmaz.

5. Kolunuzu yaklaşık kırk beş derecelik açıyla kaldırıp çekim yaparsanız, fotoğraflarınız sizi daha farklı (zayıf, seksi, çekici vs…) gösterebilir.

6.Fotoğraflarınızı ayna yardımıyla çekmeyin. Fark edemeyeceğiniz bazı şeyler fotoğrafta yer alabilir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 26 Nisan 2014

    […] biliyoruz ki internette uzunca bir süredir devam eden bir çılgınlık var: Selfie. Bu çılgınlık herkesi kasıp kavurdu. Herkesin muhakkak bir selfiesi vardır. İnternet […]

  2. 12 Ocak 2015

    […] Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelerde çok sık görmeye başladığım bir uygulama dubsmash. Selfie, Bitstrips, MomentCam çılgınlığının ardından şimdi de sırada Dubsmash çılgınlığı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir