Seni Bilmek Ayrıcalıktır: Erkan Ocaklı

erkan ocaklıKim tanır ki Erkan Ocaklı’yı? Kim tanır ki bağlama üstadı olan ağabeyimizi? 1949 yılında Arhavi’de doğdu. Çocukluğu Maçka’da geçti. Son nefesine kadar Karadeniz ve Karadeniz müziği, dedi. Karadeniz müziği onunla beraber ses buldu yurdun her köşesinde. Bizi tanıtmada öncü oldu her dem. Cefayı o çekti, karşılığını yeni dönem Karadeniz şarkıcıları yedi. Her yeni yetme Karadeniz şarkıcısı onun adını duyduğunda ona saygılarını ifade etti ama acaba bu akşam bir anda türeyen yeni yetme Karadeniz sanatçıları ya da hangi Karadeniz kanalı onun için bir program yapacak, merak ediyorum doğrusu. Bırakın programı, hangi kanal onun adını anacak acaba? Umarım ben yanılırım, yanılırım da abimiz, büyüğümüz, üstadımız hatırlanır.

Karadeniz müziğinin en önemli seslerinden biriydi o. Başta gurbetteki Karadenizlilerin ve bütün Anadolu insanının sesi olmuştu. Karadeniz müziği ile bağlamayı buluşturmuş, bu solukla beraber tanınırlığını artırmıştır. Kendi besteleri, birbirinden güzel Karadeniz türküleri ve bazen de Azeri türkülerini seslendirmiş olan Erkan Ocaklı Karadeniz müziğinin her şeyidir.

Kırka yakın albüm yaptı o. Hangisini saysam ki size? Duymayanınız var mı “Ezanlar Bizim için”i? Duymayanınız var mı “Ula Ula Niyazi”yi? Duymayanınız var mı “Aşkı Kim İcat Etti”yi? Duymayanınız var mı “Çayeli’nden O Yani”yi? Duymayanınız var mı “Kurtlar Sofrası”nı?

16 Kasım 2008’de Karadeniz’in bir illeti olan kanser onu aldı aramızdan. Karadeniz türküleri öksüz kaldı… Rabbim rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun…

Erkan Ocaklı büyüğümüzün şarkılarından bir demet oluşturayım dedim. Seçerken çok zorlandım ve daha onun onlarca şarkısı var. Eski çekimler olduğu için biraz sesler bozuk. Hoş görün, lütfen…

Ezanlar Bizim için

 

Hapishane İçinde

 

Kurtlar Sofrası

 

Ula Ula Niyazi

 

Kolbastı

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir