Sessizliğin Müziği

Çelişkiler her zaman ilgi çekicidir… Merak uyandırır… Bilinmeyen kadar da caziptirler çoğu kez… Bilinmeyenle çelişki bir araya geldiğindeyse okunmaya, izlenmeye değer harika şeyler çıkar ortaya…

Kimi zaman bir şiir olur bu:

sesini bir ırmağın sessizliğinden ödünç aldın
suyun dağın gölgesiyle kesiştiği yer
çığlığın yarayla buluşması
mahpus mektuplarında çocukluğun var
ellerin var

Kimi zaman bir film kimi zaman da bir kitap.

Patrick Rothfuss’ta “bir ırmağın sessizliğinden” alınan bir sese kulak vermiş olmalı ki merakla beklenen serisinin arasında çıkardığı kitaba “Sessizliğin Müziği” adını vermiş.

Benim gibi fantazya okurları Rothfuss’tan “Kral Katili Güncesi”nin devamını beklerken o bambaşka bir kitapla karşımıza çıktı… Kral Katili Güncesi’ndeki karakterlerinden biri olan Auri’nin öyküsünü anlattı bize… Kral Katili Güncesi’ni okurken merak edilen karakterlerden biriydi Auri… Şeyaltı’nın gizeminde yaşayan bu karakteri merak etmediğimi söylemem çok mümkün de değil… Kitabı okuyacaklar Patrick Rothfuss’un Auri’nin öyküsünü nasıl yazdığını öğrenme şansına kavuşabilecekler…

Kitabın başları biraz karmaşık gelecektir ancak Auri’nin dünyasına girmeyi başardığınızda harika bir kitap okuyacağını söyleyebilirim.

sessizligin-muzigi“Rothfuss nereye giderse gitsin bir şarkıcının bir şarkıyı yanında taşıması gibi bizi de yanında götürecek.”
-Ursula K. Le Guin-

Üniversitenin derinliklerinde karanlık bir yer vardır. Kadim koridorların ağ gibi örüldüğü ve çok uzun zaman önce terk edilmiş odaların birbiri ardına sıralandığı bu yeri çok az kişi bilir. Genç bir kadın, Şeyaltı’nın sonu gelmez tünellerinde saklanıp, bu unutulmuş yerin kalbinde hayatını sürdürür. Bu genç kadın, gizemlerle dolu olan Auri’dir.

Patrick Rothfuss Sessizliğin Müziği’nde yalnızca Auri’nin tatlı sert yaşamından küçük bir macerayı anlatmıyor, genç kadının tüm yaşadıklarından izler taşıyan bu macerayla bize, Auri’nin neşeli olduğu kadar tekinsiz de olan dünyasını karakterin gözlerinden görme fırsatı sunuyor. Ayrıca bu hikâye sayesinde okur, Kralkatili Güncesi serisinin en esrarengiz karakteri Auri’nin bildiği şeyleri öğrenme şansı da yakalıyor. Sessizliğin Müziği, parçalanmış bir dünyada yaşamaya çalışan parçalanmış bir kızın sır ve gizem dolu öyküsü…(Tanıtım Bülteninden)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir