Sevdalı Bulut

Sunay Akın, “Bulut” şiirinde “Kestik artık umudu / yağmurdan / yürek biçimini / alsa da gökyüzündeki /küçük bulut” dese de biz bulutlara umutla bakmaya devam edelim.

Sevdalı Bulut, Nazım Hikmet’in halkbilimci Pertev Naili Boratav’ın öğrencilerinden dinlediği kimi masallardan yola çıkarak yazdığı bir masal kitabı.

Nazım, dinlediklerine kendinden de eklemeler yaparak yeniden oluşturmuş masalları. Çocuk edebiyatında nitelikle yapıt bulmak zordur. Sevdalı Bulut, çocuklara sunulabilecek en iyi çocuk kitapları arasındadır. Gözünüz kapalı, Sevdalı Bulut kitabını çocuğunuza verebilirsiniz.

il-nuvolo-innamorato-e-altre-fiabeSevdalı Bulut sadece çocuklar için de değildir elbet. Yetişkinlerce de okunabilir. Nazım’ın dünya görüşü, yaşama, insana ve topluma ait düşünceleri ustalıkla yerleştirilmiştir masalların içine.
1979 yılında öğrencilerin de desteğiyle bir milyon adet basılan kitap çocuklara ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Bu çalışma UNESCO tarafından “Özel Ödül”e layık görülmüşse de ne yazık ki 1980 sonrasının faşist rejimi kitabı yasaklamıştır. İtalya’da oldukça meşhur olan Sevdalı Bulut, İl Nuvolo İnnamorato adıyla İtalyalı okurlarla buluşuyor.

YKY tarafından yayımlanan kitabın çizimlerini Cem Kızıltuğ yapmış. Alın hem kendiniz okuyun hem de çocuklarınıza okutun ama en çok da anlatın neden mi? Yanıtı Nazım Hikmet’in masal için yazdığı önsözde bulabiliriz.

“Bence edebiyat bütün çeşitleriyle masalla başlar, masalla biter. Ama gene de masal şiire yakındır en çok. Ritmiyle, tekrarlarıyla, lakonikliğiyle*, hayaliyle, hasretiyle, dramıyla, trajedisiyle, eşyası ve insanı işleyişiyle, tabiatta ve cemiyette eşine rastlanmayan, ama umutlarımızı, korkularımızı, sevinçlerimizi bütün derinlikleri, bütün genişlikleriyle taşıyan yeni eşyalar, yeni insanlar, yeni hayvanlar yaratışıyla masal elbette ki en çok şiire yakındır.

sevdalı bulutDillerin üstünde bir dil olan musiki bile bütün milletlerin, bütün eşyaların, bütün kültür seviyelerinin ortak malı değildir daha. Asya müziğini Avrupalı kulak hemen ilk dinleyişte anlamaz. Beethoven bütün kültür seviyeleri için hemen anlaşılacak bir besteci değildir. Ama masal bütün milletlerin, bütün yaşların ve kültür seviyelerinindir. En koyu Arap sanılan bir masalı, Japon, yahut İngiliz hemen anlar ve hemen sever. Rus ister işçi, ister kolhozcu**, ister atom bilgini olsun, en koyu Türk masalının tadına hemen varır. Hintli çocukla babası aynı masalı dinleyebilir. Masallar insanlığı kaynaştırır. Eninde sonunda bütün milletler aşağı yukarı aynı sosyal gelişme yollarını biraz daha ağır, biraz daha hızlı, biraz daha kestirme, biraz daha dolambaçlı geçtiklerinden ve bir büyük kaynaktan gelip büyük denize doğru yöneldiklerinden, yerli özellikleri, gelişmedeki çeşitli manzaraların ayrılıklarını aksettirmelerine bakmaksızın, masallar eninde sonunda birbirine benzer. Bilginler bu benzerliğin nedenleri etrafında tartışıyor, çeşitli görüşler ileri sürüyorlar. Beni ilgilendiren, tekrar ediyorum, benzerliklerin halkları birbirine yakınlaştırması. Bence nasyonalizmin sökmeyeceği kültür alanlarından biri de masallar dünyasıdır.

Bu kitapçıkta, büyük Türk folklorcusu Boratav’ın öğrencilerinin halkın ağzından dinleyip topladıkları bazı masalları kendime göre işledim. Neden diyeceksiniz? O masalları bugünün bazı sorunlarına karşılık vermeye yöneltmek için, masal tekniğini taklit ederek değil, kendim de bazı denemeler yaptım. Benimkilerini beğenip beğenmeyeceğinizi bilmem, ama Boratav’ın topladığı masalları beğeneceğinizden eminim.
Masal dinlemek, okumaktan iyidir. Başlayayım anlatmaya: Bir varmış, bir yokmuş…”

Sevdalı Bulut, adlı masalı okumak için tıklayınız.

*Çok az ifade kullanılarak bir fikri ifade etmeyi tanımlamakta kullanılan bir söz sanatıdır. Terim ayrıca sözden ziyade eyleme ağırlık veren düşünme biçimi tanımlamakta da kullanılmaktadır.
**SSCB’nde tarım sektöründe örgütlenen “kollektif tarımla” uğraşan birlikler olarak tanımlanırlar.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. Elif diyor ki:

    ben özet bekliyodum ama pek bi özetle karşılaşmadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir