Sevim Ak

Samsun’da mütevazı bir sokakta  büyüyen Sevim Ak, hayata dair ilk gözlemlerini burada yapmıştır. Öğretmen bir annenin ve babanın çocuğu olan Ak’ın okul çağında sayısal dersleri iyi olduğu için ailesi ve öğretmenleri fen bilimleri okumasını istedi. Lisede kimya mühendisi olmaya karar verem Sevim Ak, Yıldız Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü okudu.

Sevim Ak’ın yazar olmasında babasının daha küçükken matematik problemleri çözsün diye eve getirdiği deftere yazdığı ilk öykülerin önemli bir payı vardır. Babası fen bilimleri üzerine okumasını isterken aynı zamanda kendini geliştirmesi gerektiğinden ve yaratıcı yönününde ortaya çıkması gerektiğinden hareketle onu daha küçük yaşlarda edebiyat dünyasıyla yani kitaplarla tanıştırdı.

İlk yazdığı eserleri kimseyle paylaşmayan Sevim Ak, 1987 yılında Redhouse Yayınları’nın bastığı “Uçurtmam Bulut Şimdi” adlı kitabı beğenilince ve bu kitap ödül de alınca yazmaya karşı daha da cesaretlendi. TRT’nin çocuk programlarına öyküler ve senaryolar yazan Ak’ın çeşitli çocuk dergilerinde de yazıları yayımlanmaya başladı. Daha sonra çıkardığı kitaplar büyük ilgi gördü. Hala da yazmış olduğu kitaplarla bütün çocuklar tarafından tanınan bir yazar haline gelmiştir.

Sevim Ak, 1999 depreminden sonra yaptığı çalışmalarla da öne çıkan bir yazar olmuştur. Deprem sonrası kurulan bir rehabilitasyon merkezinde çocukların depremle ilgili korkularına ve travmalarına yönelik çalışmalarda kitapların iyileştirici özelliğinden yola çıkılarak Sevim Ak’ın çocukların korkusu ve travmalarına yönelik 13 öyküsünden yararlanıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çocuklarla da buluşan Sevim Ak, Yatılı Bölge Okullarını da gezmiş, oralarda çocuklarla atölye çalışmaları yapmıştır. Almanca, Korece, Hollandaca gibi çeşitli dillere kitapları çevrilen Sevim Ak’ın kitapları şunlardır:

Dörtgöz

Babamın Gözleri Kedi Gözleri

Vanilya Kokulu Mektuplar

Penguenler Flüt Çalamaz

Pembe Kuşa Ne Oldu?

Gemici Dedem

Domates Saçlı Kız

Saçlarında Soru İşaretleri

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar

Çilekli Dondurma

Gökte Biri Var

Puldan Taştan Lahanadan

Küçük Sırlar

Kırık Şemsiye

Gözlerinde Güneş Var

Eskiler Alırım

Güneşin Çocukları

Az Buçuk Teo

Horoz Adam ve Korsan

Uçurtmam Bulut Şimdi

Lodos Yolcuları

Sakız Kızın Günleri

Mahalle Sineması

Karşı Pencere

Toto ve Şemsiyesi

Puf, Pufpuf, Cuf, Cufcuf ve Cino

Dalgalar Dedikoduyu Sever

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 3 tane yorum yapılmış.

  1. 16 Nisan 2014

    […] Sevim Ak, “Domates Saçlı Kız” kitabında ilk olarak yetiştirme yurdunda yaşayan çocuklara mercek tutmuştur. Yetiştirme yurdundan yaşayan çocuklar, oradaki görevli kadınları anneleri olarak görmüşlerdir. Bazen başlarına olumsuz olaylar gelse de oraya sıkı sıkıya bağlı kalmışlardır. Özellikle Sulak Anne karakteri bu anlamda çok fazla ön plana çıkmıştır. […]

  2. 05 Mayıs 2014

    […] Sevim Ak, yine sıcak ve samimi bir dille yazmış kitabını. Sevim Ak’ın kurgu konusunda farklı bir üslubu var. Bu kitabında ilkokula giden bir kız çocuğunun günlüğüne konuk olmuş. Anlatacaklarını bu küçük kızımızın günlüğünden aktararak hem çocukların dünyasına ne kadar yakın olduğunu bize göstermiş hem de çocuklar için eğlenceli ve mana yüklü bir kitap ortaya koymuş. […]

  3. 25 Mayıs 2014

    […] Sevim Ak, “Gemici Dedem” kitabında bu kez üçüncü sınıfa giden bir erkek çocuğunun gözünden dünyaya bakmış. Çocukların diliyle konuşmayı başarabilen yazarımız gemici olduğu için vaktini ailesinden uzakta geçiren yaşlı bir adamın çocuklarıyla olan ilişkisinden yola çıkarak dede-torun ilişkisini de güzel bir şekilde gözler önüne sermiştir. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir