“Şey” Üzerine

Kelimeler içinde en çok “şey” kelimesine acıyorum. “Şey” o kadar sihirli bir kelimedir ki aslında onun her zaman büyüsüne kapılır, dara düştüğümüz her anda onu yardımımıza çağırırız. Söyleyeceğimiz herhangi bir kelimeyi unuttuğumuzda imdadımıza koşar “şey”. Unuttuğumuz bazen bir insan ismidir, bazen bir eşya ismidir, bazen bir hayvan ismidir, bazen her şeydir. -Bakın bir “şey” de benden-

Yukarıda “şey” ile ilgili anlattıklarımızı sanırım en iyi özetleyeceğimiz cümle bir devlet büyüğümüzden gelmişti. Bakın, ne söylemişti o devlet büyüğümüz: “Şeyini, şey ettiğimin şeyi.” Bu kadar “şey”i daha önce kullanan var mıydı bilinmez ama dediğimiz gibi “şey” bizim her zaman yanımızdadır. Tabi ki “şey” kelimesinin fazla kullanılmasının asıl sebebi kelime dağarcığımızın dar olmasıdır. Bir de bu darlık içinde unuttuğumuz kelimeler olunca iyice darlaşıyoruz ve kendimizi “şey”in geniş koynuna bırakıyoruz.

Peki, ben niçin acıyorum bu kelimeye? Efendim, bu kelime bizim için bu kadar mühimken eminim ki Türkiye ortalamasının %99’u bu “şey” kelimesini yanlış yazıyor. Biz, bu kelimenin doğru yazımını çocuklara öğreteceğiz diye bir yerlerimizi parçalarken okumuşu, okumamışı; yazılı ve görsel basını bu kelimeyi yanlış yazıyorlar. Biz, okulda “Şey, her zaman ayrı yazılacak.” diyoruz. Çocuk başka bir derse giriyor, “şey” kelimesi bitişik yazılıyor. Eve gidiyor; arkadaşları, annesi, babası bitişik yazıyor. Televizyonu açıyor, yazıların hepsinde bitişik yazılıyor. İnterneti açıyor, zaten orada yazıma, imlaya dikkat eden yok. Kısacası biz de söylediklerimizle kalıyoruz. Ve “şey” kelimesi öyle yanlış yazılmaya devam ediyor gidiyor.

Kelimelerin dili olsa “şey” kelimesi eminim ki bizden hesap sorardı: “Beni her zaman dara düştüğünüzde kullanıyorsunuz ama iş yazmaya gelince doğru yazmıyorsunuz! Neden ey insanlar?”

Hayatımızda belki de en çok kullandığımız kelimelerden olan “şey” kelimesini lütfen doğru yazalım. “Şey” kelimesi her durumda ayrı yazılır. Yoksa kan ağlıyor “şey”!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir