Şimalin Parlayan Yıldızıydı Burak Yılmaz

İster beğenelim ister beğenmeyelim Burak Yılmaz bir dönemki performansı ile göz dolduruyordu. Attığı gollerle belki de en önemlisi birden hızlanabilmesi ile Türkiye’de tek olarak gösteriliyordu. Bu başarılarından dolayı da Avrupa’da adından sıkça söz edilen futbolcular arasındaydı. Galatasaray’a gittikten sonra performansı fena değildi ama son dönemde performansı düşmeye başladı. Çeşitli Avrupa takımları ile adı anılsa da bir türlü gidememesi onun için sorun teşkil ettiğinin kanısındayım.

Peki, kimdir Burak Yılmaz?

Sıcak bir Temmuz günü, memurlar maaşını almaya giderken Yılmaz ailesinde büyük bir telaş vardı. Bir dönem Beşiktaş’ın da kaleciliğini yapan Fikret Yılmaz’ın evi gelecekte adından sıkça söz ettirecek yeni doğmuş bir çocuğun ağlamaları ile inliyordu. Burak Yılmaz 15 Temmuz 1985’te Antalya’da doğdu.

Sporcu olan babası onun da kendi çizgisinden gideceğini bildiği için onun futbolcu olabilmesi için elinden geleni yaptı. 13 yaşında Antalyaspor’un altyapısına yazıldı. Çok değil üç sene sonra Antalyaspor’un A2 takımına kadar yükseldi. 2002 yılında profesyonel anlamda sözleşme imzaladı. 6 Nisan 2003 onun için önemli bir gündür. Çünkü ilk defa Antalyaspor forması ile Gümüşhane Doğanspor’a karşı sahaya çıktı.

Kariyerinin ilk gölünü Karşıyaka’ya 2004-2005 sezonunda attı. Bu sezon 29 maçta 8 gol attı. Bir sonraki sezon sakatlığı sebebiyle ilk başlarda oynayamadı. Daha sonraları oynadığı maçlarda 8 gol atarak takımının birinci lige yükselmesine katkıda bulundu. Bu sezon gördüğü iki kırmızı kartla da agresif yönünü daha o günlerden göstermeye başladı.

burak yılmaz2006 yılı olmuş, Beşiktaş’ın teknik direktörü ise Tigana’dır. Genç oyuncuyu ne yapmış ne etmiş yöneticilerine aldırmıştır. Beşiktaş’ta hem Tigana döneminde hem de Ertuğrul Sağlam döneminde isteneni veremedi. Bu dönemden sonra da kulüp kulüp gezmeye başladı. Önce Vestel Manisaspor, sonra Fenerbahçe sonra Eskişehir. Burak Yılmaz’ın için bu günler çok kötü günlerdi. Bir futbolcu bu kadar kulüp değiştirirse başarılı olamazdı. Burak Yılmaz için de durum aynıydı. Gol atamıyordu, asist yapamıyordu, üstüne üstlük de pek sevildiği söylenemezdi.

2009-2010 yılının devre arasında Trabzonspor Gökhan Ünal’ı, 3,2 milyon euro ve Burak Yılmaz karşılığında Fenerbahçe’ye sattı. Burak Yılmaz’ın kaderinin döndüğü gün bugündü. Trabzon’a geldiğinde oranın havası, insanların sıcaklığı ve samimiyeti onu etkilemişti. Akçaabat köfteyi Cemil Usta’da, balıklarını da taze taze limandaki restoranlarda yemişti. En önemlisi “Güneş” en yakınındaydı. Her gün yanında doğuyordu, ona gülümsüyordu. Bu güneş, Şenol Güneş’ti şüphesiz. Artık onu kimse durduramazdı.

burak-yılmaz-kimdirOnun hırçınlığı Karadeniz’in hırçınlığı ile birleşmiş birbirlerine anlam katmışlardı. Temiz bir sayfaydı Trabzonspor. Onu kendi istediği gibi istediği şekilde yazacaktı. Kadere bakın ki futbola başladığı kulüp olan Antalyaspor’a, 26 Şubat’ta sırtındaki bordo mavi formayla ilk golünü attı. Fırtınanın ayak sesleri o günden itibaren duyulmaya başladı. Trabzonspor’da ikinci sezonda 30 maçta attığı 19 golle göz doldurdu. Umut Bulut’la muhteşem bir ikili olmuşlardı. Orta sahadan ise Selçuk İnan’la birbirlerine pasları sanki gözü kapalı atıyorlardı.

burak yılmaz hayatı2010-2011 sezonu bitmiş, Trabzonspor’da yaprak dökümü başlamıştı. Egemen Korkmaz, Umut Bulut gitmişti. Bu da yetmezmiş gibi Burak Yılmaz’ın en sevdiği arkadaşı Selçuk İnan da Galatasaray’la anlaşmaya varmıştı. Onlar gitmişti, Trabzonspor’la işleri bitmişti ama Burak Yılmaz daha işlerinin bitmediğine inanıyordu. Yaz kampında çok çalıştı, çabaladı. Sezon başladığında herkes onun formunu merak ediyordu. Çünkü Umut yoktu, Selçuk yoktu. Tek başına ne yapabilecekti Burak Yılmaz? Bu sezon attığı gollerle herkese cevap verdi o. Ligin bitmesine bir hafta kala Fatih Tekke’nin Trabzonspor formasıyla bir sezonda en fazla atılan 31 gol rekorunu geçerek 32 gole ulaşmıştır. Ve bu sezon takipçilerine epeyce bir fark atmıştır.

burak yılmaz özgeçmiş

Agresifliği, hırsı, hızı, golleri, asistleri ile tam bir kraldı. Rakip takımların korkulu rüyasıydı. O hem Türk milli takımının hem de Trabzonspor’un en iyisiydi… Galatasaray çöküşünün başlangıcı oldu. Tekrar eski günlerine dön be kral. Sana ülke futbolunun ihtiyacı var.

Burak Yılmaz Golleri:

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir