Şimdi Büyüme Zamanı ( Özerklik ve Karadeniz’de Linç Girişimleri Üzerine)

Bir yanda BDP ve HDP’nin özerkliği inşa çalışmaları, bir yanda ise otobüs taşlayıp seçim çalışması için Karadeniz’e giden heyeti linç etmeye çalışan kalabalıklar.

Üzgünüz ama her iki gurupta aynı değirmene su taşıyorlar.

PKK’nın sivil kolları özerkliği ilan etmenin bir adım ötesine geçmek ve inşa sürecine başlama sinyalleri verirken; kendi okulunu, kendi camisini, kendi kütüphanesini, kendi karakolunu yapma vaatleri meydanlarda dillendirilirken ülkeyi yönetenler hala paralel yapıyla meşguller.

Batı bölgelerinde otobüslerin taşlanması, seçim çalışması yapan kişilerin linç edilmeye çalışılması da özerklik ilanına ters cepheden destek anlamı taşır ki sonuç bölünmeye kadar gider. Belki de yapılmak istenen bu inkar edilmez gerçeği herkesin gözüne sokmaktır. Yani şeytanın avukatlığını yaparsak: ” Bize batıda ve kuzeyde nefes alma imkanı vermezseniz, siz de doğu ve güneydoğuda aynı kaderi paylaşırsınız.” demektir bir nevi.

Son 30 yıldır yoksul ailelerin evlatları üzerinden yürütülen ve “bıçak kemiğe dayandı” stratejisiyle dile gelen basiretsiz ve beceriksiz politikalar nedeniyle zaten diken üstünde olan Anadolu coğrafyası sanırım kısa bir süre sonra halı altına süpürülen gerçekle karşı karşıya gelecek. İmralı’nın kurtarıcı ve demokrasi havarisi rolüne büründürüldüğü bu süreç maalesef ya ayrışmaya götürecek bizi ya da terörün yeniden ve daha şiddetli uygulandığı başka bir döneme.

Neredeyse şehit mezarı olmayan köyün kalmadığı Karadeniz’de, seçim çalışmaları yapan HDP’nin saldırıya uğraması kısa vadede birilerinin hoşuna gitse de uzun vadede ayrışmaya ve bölünmeye götüren sürece döşenen taşlar olduğu anlaşılacaktır. Özellikle bugünlerde yapılması gereken parti otobüslerini taşlayıp linç girişimlerinde bulunmak değil ayrışmanın ve bölünmenin provasını yapanlara inat konuşmak ve derdini anlatmak isteyen insanları dinlemek olmalıdır.

Dünyanın hiçbir bölgesinde ve tarihin hiçbir kesitinde fikirlerin taşla, sopayla, silahla alt edildiğine rastlanılmamıştır.  Ve Fransız düşünür Sartre’ın da dediği gibi: ” “Bir ulus, akıttığı kanın miktarıyla değil çözümlediği insani sorunların sayısıyla büyür. Şimdi büyüme zamanı…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir