Sınav Çarkındaki Bir Öğrenci

SBS sınavında ben de çoğu öğretmen arkadaşım gibi gözetmenlik görevi almıştım. Gözetmenlik yaptığım sınıfta bir öğrenci vardı ki sanırım o öğrenciyi asla unutamayacağım:

Sınav, zilin çalmasıyla birlikte başlamıştı. Biz diğer gözetmen arkadaşımla sınavdan önce gerekli açıklamaları yapmış, elimizden geldiği kadar öğrencileri sınav için hazırlamaya çalışmıştık. Ben on – on beş dakika yerimde oturduktan sonra ayağa kalkıp masaların arasında dolaşmaya başladım.

Sınıfı tam bir tur atmıştım neredeyse. İşte o an, en son sırada oturan o kızı gördüm. Bütün öğrenciler Türkçe testini yaparken o Matematik testinden başlamıştı. Dikkatimi çekmişti bu. Ama tabi ki sınıf içerisinde nasıl  yürümüşsem onun yanından da o yürüyüşle geçtim. Zaman ilerliyordu. Bu arada gözüm arada sırada ister istemez o kıza kayıyordu.

Diğer öğrenciler Türkçe testini bitirmiş diğer testlere geçmişken o kız hala Matematik testinin başlarındaydı. Bir sefer daha yanından geçmeye karar verdim. Tam yanından geçerken kızın devamlı bir parmağının ağzında olduğunu gördüm. Kız hem soruları çözüyor hem de dişleri ile parmaklarının derisini yiyordu. Zaman geçip tekrar yanından geçtiğimde gözüm ister istemez parmaklarına kaydı. Kızın parmaklarının istisnasız hepsinin neredeyse yarısı yenmişti. Çoğu morarmıştı zaten. O, hala yemeye devam ediyordu. Kızın halini gördükçe içim acıdı. O, sınava giren öğrencilerden sadece bir tanesiydi işte. Onun gibi daha nicesi vardı.

Bir saat geçmişti. Öğrencilerin hepsi testlerini yarılamışken o kız daha Matematik testini yeni bitirmişti. Sonra Türkçe testine geçti. Yedi – sekiz soru yaptığında süresinin azaldığını fark edince gözleri dolmaya başladı. Bu arada hala parmaklarını yiyordu.

Birkaç soru daha yaptıktan sonra gözlerinden yaşlar süzülmeye başladı. Yanımdaki gözetmen arkadaşlarımla ilk önce müdahale etmemeye karar verdik ama iş baktık ki ciddileşiyor elimizden geldiği kadar kızı sakinleştirmeye çalıştık. Kız, yetiştiremeyeceğini söylüyordu. Biz de yetiştirebileceğini ve sakin olması gerektiğini söyledik.

Kız, göz yaşlarının kimisini içine kimisini dışarı akıta akıta ve parmaklarını yiye yiye sınav süresini bitirdi. Sınav bittiğinde sadece sanırım beş tane Fen sorusu eksik kalmıştı. Kağıtlarını bize teslim etti. Gözyaşlarını için için dökmeye devam ederken yavaş yavaş kapıya yöneldi. Eminim ki kız, her adımını atarken bu sınav sistemine ve tüm sınavlara, öğretmenlere, ailesine, bu hayat biçimine lanet ediyordu.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir