Sinemamız 100 Yaşında

sinemamız 100 yaşında

14 Kasım 1914’te yani 100 yıl önce “Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı” filmi çekildi. Bu film ilk Türk filmi olarak kabul edilir. İşte bu sebeple bu yıl Türk Sinemasının 100. yılı yurdun dört bir köşesinde kutlanır.

Filmin konusuna gelince: Her şeyden önce belirtmeliyim ki “Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı” bir belgesel filmdir. Osmanlı İmparatorluğu I. Dünya Savaşı’na İttifak devletleriyle birlikte savaşa girince Rusya ile yakın geçmişinde ortaklıklar kuran Osmanlı İmparatorluğu, Rusya ile farklı kutuplarda kalmış,  onlarla da savaşa girişmiştir. Yani Rusya artık düşmandır. Osmanlı İmparatorluğu buna tepki olarak Ayastefanos’taki yani bugünkü Yeşilköy’deki Rus abidesini yıkma kararı alır.

fuat uzkınayFuat Uzkınay, Şehzadebaşı’nda adı ilk önce “Milli Sinema” daha sonra “Ali Efendi Sineması” olan ilk Türk sinemasının açılmasında büyük emeği olan bir kişidir. 1914’te savaş başladığında askerliğini yedek subay olarak yapmaktadır. 14 Kasım 1914 Cumartesi günü Ayastefanos Abidesi yıkılırken Fuat Uzkınay da oradadır. Fuat Uzkınay abidenin yıkılışını 150 metrelik bir filme alır ve Türk sineması için ilk adımı atar. O günden bugüne 100 yıl geçmiştir işte.

Türk sineması büyük senaristler, büyük yönetmenler, büyük müzikler, büyük oyuncular çıkarmıştır geride kalan 100 yılda. Bu yıl sinemamızın 100. yıl etkinlikleri yapılırken üzücü haberler de duyuyoruz ne yazık ki! Daha Halit Akçetepe’nin hiçbir etkinliğe davet edilmediğini anlatan yakarışı kulaklarımızda. Bütün emeğini, gücünü Türk sinemasına veren ve annesi, babası da sinemacı olan Halit Akçetepe’ye namıdiğer Güdük Necmi’ye bu haksızlığı şiddetle kınıyorum. Değerlerimizi bir gün daha iyi anlamak ümidiyle sinemamızın 100 yılında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler sunar, ebediyete intikal etmiş bütün sinema emekçilerini de saygı ve hürmetle anarım.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir