Sıra Dışı Bir Film: Captain Fantastic

“Eğer hiç umut olmadığını farz edersen, hiç umut olamayacağını garantilemiş olursun. Eğer özgürlük için bir içgüdün olduğunu farz edersen, bir şeyleri değiştirme şansın olur, daha sonra da dünyayı iyi hale getirmek için katkıda bulunma olasılığın olur.” alıntısıyla gönlüme taht kuran Noam Chomsky’nin sözlerine bir filmde tanık olmak… Üstüne üstlük yine Noam Chomsky’nin doğum gününün kutlandığı (7 Aralık 1928) alışılmışın dışında, işte bu diyeceğiniz bir film izlemek istiyorsanız Captain Fantastic tam size göre…

CF_00476_R (l to r) Viggo Mortensen stars as Ben and Annalise Basso as Vespyr in CAPTAIN FANTASTIC, a Bleecker Street release. Credit: Wilson Webb / Bleecker Street

Sineklerin Tanrısı (Lord of the Flies, Peter Brook, 1963) filminin meşhur domuz yakalama sahnesini bilenler için destansı bir başlangıçla karşımıza çıkan film yaklaşık iki saat boyunca (118 dk.) sistem eleştirisini hiç de sezdirerek değil gözümüze soka soka anlatıyor.

Çocuk eğitimine ve aile içi iletişime sıkça yer verilen filmde Captain Fantastic’in (Ben rolüyle Viggo Mortensen) Namibya’ya gitmek için yola çıkan oğluna (Bo rolüyle George Mackay) verdiği öğütler öyle kolay kolay her babadan duyabileceğimiz sözler değil.

“Bir kadınla sevişirken kibar ol ve onu dinle.
Onu sevmesen bile, ona karşı saygılı ve kıymet bilir ol.
Her zaman doğruyu söyle.
Her zaman anayolu kullan.
Her gününü son gününmüş gibi yaşa.
Tadını çıkar.
Maceracı ol, cesur ol, fakat tadını çıkar.
Sakın ölme.”

İster monoteist olsun ister politeist bir dine mensup olanların çok hoşuna gitmeyecek bölümlerin de bulunduğu filmde Ben’in karısının cenazesinde okuduğu karısı Leslie’ye (Trin Miller) ait metin oldukça dikkat çekicidir:

“Uydurulmuş en tehlikeli peri masallarıdır dinler. Kör bir sadakate neden olmayı tasarlamışlardır, cahillerin ve masumların kalplerine korku salarlar.”

kaptan-fantastik

Son günlerin moda söylemlerinden biri olan “doğal” sözcüğünün ete kemiğe bürünmüş halini anlatan film “doğaya dönme” isteğini kamçılasa da doğal yaşamın zorluklarını göstermekten de geri kalmıyor.
Standartların arasına sıkıştığımız şu günlerde olaylara farklı bir bakış açısı getirmemiz gerektiği gerçeğini her dakikasında bizlere sunan bu filmi izleyin… İzlettirin.

Son Not: Söylemeliyim ki bazı izleyiciler bu filmden aşırı derece rahatsız olabilirler 🙂

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir