Sisin Sakladıkları

sisin sakladıkları 1Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’nın en iyi yazarlarından birisi olan Miyase Sertbarut’un birbirinden güzel kitapları var. Bence en güzelleri ise “Kapiland’ın Kobayları”, “Kapiland’ın Karanlık Yüzü“, “Sisin Sakladıkları” ve “Çöp Plaza“dır. Bu yazımızın konusu ise Miyase Sertbarut’un 2004 Tudem Edebiyat İkincilik Ödülü alan “Sisin Sakladıkları” kitabı.

“Sisin Sakladıkları” yaz tatilini köyde teyzesinin yanında geçirecek olan İlay, daha trenle yolculuğa çıkmadan önce birtakım garipliklere rastlar. Bu gariplikleri ancak köye vardığında teyzesinin yardımıyla çözen İlay’ı bir dizi esrarengiz olaylar bekler. Köyde uzun süre devam eden sis köylüleri rahatsız etse de kimse bir önlem almaz. İlay ve teyzesi bu garip sisi ve sakladıklarını merak ederler. İlay’a arkadaşı Fuat da yardımcı olur.

Öte yandan kargaların genlerini insanla aktarmaya çalışan okumuş ama ahlak sahibi olamamış insanlar doğanın dengesini bozmak için ellerinden geleni yaparlar. Hem çevreye hem hayvanlara hem de insanlara kalıcı zararlar veren bu insanlar hak ettikleri cezayı alırlar.

“Kargaların kaç yıl yaşadığını biliyor musunuz? Kargaların genlerini insanlara aktarmaya çalışan genetikçiler… Genetik çalışmaların yapıldığı üs tüm bir yöreyi, insanları ve doğayı tehdit etmeye başlayınca; yaz tatilini teyzesinin köyünde geçirmekte olan İlay, arkadaşı Fuat ve teyzesinin, insanları kobay olarak kullananlara karşı giriştikleri nefes kesici mücadele…” (Kitabın Arka Kapağından)

Soluksuz okunabilecek bu kitabı 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimize kesinlikle okutabiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. BYKLZR diyor ki:

    HEPSİNİ OKUMUŞTUM. İLK KAPİLANDIN KARANLIK YÜZÜ İKİNCİ OLARAK KAPİLANDIN KOBAYLARI ÜÇÜNCÜ OLARAK SİSİN SAKLADIKLARI SON OLARAK DA ÇÖP PLAZAYI OKUDUM HEPSİ BİRBİRİNDEN GÜZEL BENİM EN BEĞENDİĞİM KAPİLANDIN KOBAYLARI VE ÇÖP PLAZA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir