Siz Kime Güveniyorsunuz?

WIN/Gallup International adlı bir uluslararası araştırma şirketi 60 ülkede 61 bin kişiyle görüşerek “Kime Güveniyoruz?” araştırması yaptı. Bu araştırmanın Türkiye ayağını BAREM adlı araştırma şirketi gerçekleştirdi. Araştırmaya katılanlara yargıçlar, politikacılar, gazeteciler, iş adamları, askerler, sağlık çalışanları, polisler, öğretmenler, bankacılar ve dini liderler meslek gruplarından hangisine güvenip güvenilmediği sorusu soruldu. Alınan cevaplar neticesinde ortaya çıkan sonuç şu:

1. Öğretmenler %86

2. Sağlıkçılar %81

3. Askerler %74

4. Polisler %60

5. Yargıçlar %44

6. Dini Liderler %43

7. Gazeteciler %37

8. Politikacılar %17

Peki, biz bu anketten nasıl sonuçlar çıkarabiliriz:

1. Bütün karalamalara, itibarsızlaştırma çabalarına rağmen öğretmenler bu toplumun en güvenilir meslek grubudur. Bir öğretmen olarak meslek grubumun toplum tarafından bu kadar güvene mazhar olması beni son derece mutlu etti. Benim anlamadığım öğretmene şiddet uygulayan kafa var ya, o kafa kimin kafası? Sanırım o kafa da öğretmene güvenmeyen o %12’nin içinde saklı.

2. Toplumlar için eğitim ve sağlık çalışmalarının önemi çok büyüktür. Bu iki alanda görev icra eden öğretmenlere ve sağlık çalışanlarına güvenin bu kadar yüksek olması övünülecek bir durumdur.

3. Önceden bu tip bir anket yapıldığında en çok güvenilen meslek grupları askerler ve polisler olurdu. Son yıllarda askerler ve polisler üzerine o kadar gidildi ki -askerlerin ve polislerin başları terör örgütü yöneticilikleri ile suçlandı hatta askerlerimiz cami bombalamakla da suçlandı- yine bu oran güven açısından iyi diyebiliriz.

4. Ülkeyi yönetenlerin açık açık “Ben bu yargıçlara, avukatlara, savcılara güvenmiyorum.” diyebiliyorsa yargıçlara güvenin %44 çıkması gayet normal. Ama adaleti sağlayan yargıçlara güven bu kadar azalmışsa ülkenin çivisi çıkmış demektir.

5. En vahim durum ise dini liderlere bu kadar güvenin az olması. Çok acınacak bir durum. Adeta çürümüşlüğün resmi. O zaman kendine bir dini lider seçen ve o dini liderin her dediğine “he” diyen kardeşime sesleniyorum. Dini liderlere güven bu kadar azken gel, sen sen ol, Kuran-ı Kerim’de de belirtildiği üzere onu ilk önce “Sen oku!” ve ayetlerin üzerinde tek tek “Sen aklet, sen düşün!” e mi güzel kardeşim.

6. Bir tarafın yandaş, bir tarafın candaş; besleme, yalaka, jöleli; gününe göre aslan, gününe göre kedi olan; anında çark etmeyi becerebilen; haysiyet celladı ve hedef gösteren gazetecilerimiz olduktan sonra %37 iyi çıkmış yine. O %37’nin kerameti ise bence işini doğru yapan gazeteciler de saklıdır.

7. Politikacılar mı? %17 mi? Boş ver, konuşmaya bile değmez.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir