Siz Kime Hizmet Ediyorsunuz?

atatürk ve tam bağımsızlıkBir devletin ayakta kalabilmesi için tam bağımsız olması şarttır. Muammer Aksoy, bu incelemesinde bunun üzerinde duruyor. İncelemesini yazarken birçok kişinin sözlerine başvurmuş. Tabiî ki özellikle de Büyük Atatürk’ün. Aksoy, incelemesinde tam bağımsız olmak için özellikle ekonomik yönden bağımsız olmamız gerektiğini sıkça vurgulamıştır. Kitapta, birbirine yakın, bazen de aynı sözleri tekrarladığı için okurken sıkılıyoruz. Ama bu kitapta anlatılanlar çok önemli olduğu için aynı alıntıların sıkça tekrarlanması yani bu konu üzerinde sıkça durulması gerektiği kanısındayım. İncelemede manda fikrine 1920’li yıllarda kimlerin karşı çıktığını, manda fikrini kimlerin desteklediğini, onların sözlerini incelemesine aktararak bize göstermiş.

Bu eserde kısaca tam bağımsız olabilmek için ekonomik bağımsızlıktan ve bir devletin vesayeti altına girmenin tam bağımsızlıkla çeliştiğinden bahsetmiştir Aksoy… İşin ilginç yanı Büyük Atatürk zamanında Amerikan vesayetine girme konusu ya da onlardan ekonomik yönden yardım alma konusu tartışılmış, Atatürk ve arkadaşları bu fikre şiddetle karşı çıkmıştır. Ama gelin görün ki bugünkü yöneticilerimiz ve çoğu aydınımız ne yazık ki, Amerika’dan ya da onun maşası olan kurumlardan yardım almak için ya da (!) binbir takla atmaktadır. Büyük kurtarıcının şiddetle karşı çıktığı bu konuya ondan sonra gelenler sıkı sıkı sarılmışlardır. Yazık olan da bu durum…

Peki, neden bu kitaptan bahsettim durup dururken? Atatürk, arkadaşları ve ecdadımız tam bağımsız bir milli (ulus) devlet kurmak için canını, malını vermiştir. Bu uğurda ömürlerini feda etmişlerdir. O günlerin üzerinden aşağı yukarı doksan yıl geçmiştir. Milli devlet kendini son 15-20 yıla kadar iyi kötü korumuştur. Ama artık milli devlet, çatırdamaya başlamıştır. Küreselleşen dünyada küresel aktörler, milli bir devlet istememektedir. Hele hele Anadolu topraklarında hiç istememektedir. Bunu NATO’nun çizdiği dünya haritalarında, AB’nin çizdiği dünya haritalarında, Batı’da konuşlanan çoğu düşünce kuruluşlarının çizdiği dünya haritalarında açık açık görmekteyiz. Çünkü onların çizdiği haritalarda Türkiye hep parçalara bölünmüştür. İşte örnekler:

Tarih: 15 Ağustos 2006

Yer: Roma, Bir NATO toplantısı. Toplantıda Amerikalı subaylar bu haritayı yansıtırlar.

natoda türkiye haritası

Not: Bugün beğenmediğimiz komutanlar o günkü toplantıyı bu görüntünün üzerine terk etmişlerdir.

Tarih: 19 Eylül 2005

Yer: Fransa, Bir Fransız kanal olan TV5’teki Türkiye tanıtımında bu harita yayımlanmıştır.

fransa televizyonu türkiye haritası

Sadece bu haritalar iki örnek. Emin olabilirsiniz bu haritalardan daha çok yayımlandı. Kimine yanlışlıkla oldu dediler, kimine hiçbir açıklama bile yapma gereği duymadılar. İster bilerek olsun ister bilmeyerek, kanaatimin o ki hepsinin amacı aşikardır. O da ülkemizi milli devletten uzaklaştırmaktır. Çünkü bu topraklar üzerinde küresel güçler güçlü bir milli devlet istemiyor.

Gelelim en acı tabloya: Bu devletler, birlikler, kuruluşlar, kurumlar amaçları için çalışmalar yapıyor. Peki, bizim ülkemizde yaşayan insanlara ne oluyor? Siz kime hizmet ediyorsunuz? Geçmişini tanımayan, her gün geçmişine küfreden ne idüğü belirsiz insanlarla dolup taştı her yer. Televizyonları açıyorsunuz onlar var, gazeteleri açıyorsunuz onlar var, sağınızda solunuzda onlar var. Bizi ayakta tutan değerler her gün hızla ayaklar altına alınmaktadır. Dilimiz, şanlı tarihimiz ve milli olan ne varsa el birliği ile yok edilmektedir. Bunun yanında manevi değerlerimiz de yitirilmektedir. Küresel güçlerin değirmenine su taşıyan entellerimize selam olsun. İdeolojisiz entellerimize selam olsun. Vakit, sizin vaktinizdir. Gün gelir, devran dönerse eğer o zaman siz de bu millete hesap verirsiniz. Gerçi o zaman sizde jöle kıvamında olduğunuz için hemen dönersiniz.

Her ne olursa olsun Türk milletine hizmet eden bizim gibi insanlar oldukça milli kimlik yok edilemeyecektir. Milli kurumlar ayakta duracaktır. Milli (ulus) devlet yaşayacaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir