Sonuyla Sarsıldığımız 10 Film

Bir önceki listemizde insanı rahatsız edici 10 film sıralaması yapmıştım. Şimdi de sonu ile  izleyicide şok etkisi yaratan 10 film sıralaması yapıyorum. Liste, çoğu kişiye göre eksik ya da sıralaması yanlış olabilir. Amacım izlediğim ve hafızamda kalan filmlerin arasından subjektif bir sıralama yapmaktı. İlk listede söylediğim gibi, liste benden öneri ve eleştiriler okuyucudan…

1- Olağan Şüpheliler ( The Usual Suspect)

olagan-suphelilerYılı: 1995

Yönetmen: Bryan Singer

“Şeytanın en büyük hilesi, dünyaya, kendisinin var olmadığına inandırmasıdır” sözüyle sinema tarihine geçen muhteşem bir başyapıt. Film sonunda dedektifin elinden bardağın ağır çekimle düşme sahnesi ve Kayzer Soze’nin kimliğinin ortaya çıktığı son, şüphesiz ki en muhteşem sonlar arasındadır. Özellikle müthiş performansıyla Kevin Spacey oyunculuğun zirvesindedir.

2- Esaretin Bedeli(The Shawshank Redemption)

esaretYılı: 1994

Yönetmen: Frank Darabont

Andy Dufresne’nin Shawshank cehenneminden kaçışını anlatan bu tüm zamanların en beğenilen filmlerinden olan filmin kaçış sahnesinin anlatıldığı sonu en muhteşem sonlar arasında yerini alıyor. Pek çok özelliğiyle sinema izleyicisinin hafızasına kazınan filmde, dış hayata alışamayıp intihar eden Brooks’un, “Brooks was here” yazısının tahtaya kazıma sahnesi bile sinema tarihine geçen anlardan sadece biri. Filmde tim Robins ve Morgan Freeman’ın okyanus kenarındaki buluşmasını bir kez daha görmek için bile film baştan sona izlenebilir.

3- Yedi (seven)

sevenYılı: 1995

Yönetmen: David Fincher

Psikopat bir katilin ardından koşan dedektifler Summerset (M.Freeman) ve Mills (B.Pitt)’in bir türlü yakalayamadığı katilin ortaya çıkma sahnesi ve harika sonu ile en muhteşem sonlu filmler arasına girmeyi kesinlikle hak eden film en iyi polisiye gerilim filmlerinden. Filmde İncil’de yer alan yedi ölümcül günah fikrinden yola çıkarak cinayetler işleyen bir seri katil mevcut. Ortaya çıkınca kadar göremediğimiz katilin filmin sonunda dedektif Mills2e hazırladığı kutuda ne olduğu ise hala meçhul…

4- Dövüş Kulübü

Brad-Pitt-in-Fight-Club-001Yılı: 1999

Yönetmen: David Fincher

Filmi sonuna kadar izleyip, “vay be” demeyecek seyircinin olmadığı bir şaheser. Ve gerçeği öğrendikten sonra bir kez daha izlenmesi gereken, felsefi altyapısı, insan-eşya ilişkisini irdeleyen mükemmel bir senaryo ile harika oyunculukların sergilendiği bu film mutlaka iki kere izlenmesi gereken filmlerden.

5- V For Vendetta

v-for-vendetta-4e85d0ed9dbffYılı: 2005

Yönetmen: James McTeigue

“Fikirlere kurşun işlemez” repliğiyle ve baskıcı bir idareye başkaldırının ancak birlik olunarak yapılacağı mesajıyla hatırlanan Wachowsky Kardeşler’in kaleme aldığı başyapıt. Filmin sonu kadar hikaye örgüsü ve dili de muhteşem. Yüzünün hiç göremediğimiz ama Matrix’in Ajan Smith`i olan baş kahramanımızın “V” maskesiyle de özdeşleşen film unutulmaz filmler arasında.

6- İhtiyar Delikanlı (Old Boy)

oldboyYılı: 2003

Yönetmen. Choon Woo-Park

Güney Kore sinemasının başyapıtlarından olan Old Boy kurgusu ve inanılmaz sonu ile mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Aslında en rahatsız edici fimler listesinde de olan filmin sonu insanı gerçekten inanılmaz derecede huzursuz ediyor. Huzursuz ruhlara birebir olan film de bu haklı şanıyla listemizde yer alıyor.

7- 6. His ( The Sixth Sense)

6.-his-nedirYılı: 1999

Yönetmen: M. Night Shyamalan

“ I see death people (ölü insanlar görüyorum)” repliğiyle hafızalara kazınan ve filmin sonunda seyircileri şoka sokan harika bir film. Yazan ve yöneten M. Night Shyamalan’ın bence başyapıtı. Oyunculuğuyla filmi daha da başarılı hale getiren Bruce Wills ve çocuk oyuncu Haley Joel Osment’ın hakkını da vermemiz lazım. Bazı filmler vardır ki sonu söylendiğinde izlemenin bir anlamı kalmaz. İşte bu film onlardan!

8- Çılgınlığın Ötesinde ( İn The Mouth Of Madness)

in-the-mouth-of-madnessYılı: 1994

Yönetmen: John Carpenter

Harika bir Stephan King uyarlaması olan bu film çok fazla tanınmamış olabilir ancak bence  gerek Sam Neill’in oyunculuğu gerekse senaryosu ile bu listenin olmazsa olmazı. Sutter Kane adındaki sıra dışı bir yazarı aramaya çıkan bir vergi müfettişinin yaşadığı olayları anlatan bu film özellikle sonda yer alan sinema sahnesiyle listemizde olmayı hak ediyor.

9-  Testere 1 ( The Saw)

sawYılı: 2004

Yönetmen: James Van

Her ne kadar seriye bağlayıp sonunu berbat etseler de testere serisinin ilk filmi muhteşem sonla biten filmlerde olmayı hak eden filmlerden. Bu filmi izleyip sonu geldiğinde ağzı şaşkınlıktan açılmayan seyirci yoktur diye düşünüyorum. Bol şiddet ve kan içeren bu filmde gerek filmin son sahnesinin müziği gerekse inanı şoke eden finali listede yer almasına yeter de artar diye düşünüyorum.

10- Oyun ( The Game)

the_game_ostYılı: 1997

Yönetmen. David Fincher

Yönetmen koltuğunda David Fincher olan bir başyapıt daha. Filmin finali ise senaryonun en can alıcı yeri desek yanılmış olmayız herhalde. Özellikle Michael Douglas’ın kardeşini vurup gökdeleden atladığı sahne gerçekten akıl almaz. Adının bir filmin içeriğiyle bu kadar ipucu verdiği başka bir film yoktur herhalde. Tabi bu ipucunu filmi bitirince anlıyorsunuz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir