Spartacus İsyanı ve Tarihten Koca Bir Ders: Işıkla Kör Etmek

Trakyalı gladyatör Spartacus önderliğinde Capua şehrinin gladyatörleri ve köleleri, Büyük Roma İmparatorluğu’nun ve tarihin en büyük ayaklanmalarından birini gerçekleştirmişlerdi.

Bestriyumlarda hayvanlarla, Gladyumlarda birbirleriyle dövüştürülerek, tek amaçları ölmek ya da öldürmek olan ve sadece bu amaçla hayatta kalmalarına izin verilen gladyatörler ve birer mal gibi alınıp satılan, her türlü pis işi yapıp olmadık aşağılamalara göz yummak zorunda kalan köleler…

Kısa sürede baskı altında inleyen ve nefes bile almakta zorlanan ne kadar köle varsa hepsi bu ayaklanmaya katılırlar. Kimler yoktur ki aralarında; gladyatörler, köleler, çiftçiler, nalbantlar, demirciler, hatta bozuk düzenden kaçan özgür Romalı bireyler bile…

Sayıları her geçen gün artmakta olan köleler ordusunun ünü de Roma’nın dört bir yanına yayılmaktadır. Şehirleri ele geçirmeleri için mancınıklara ihtiyaçları yoktur. Şehre sızan işbirlikçiler sayesinde köleler örgütlenir ve kardeşlik içerisinde yaşayacakları bir ‘Güneş Ülkesi’ anlatılır. Sonra şehirlerde iç ayaklanmalar baş gösterir ve ardından şehir kapıları ardına kadar açılır.

Ele geçirilen şehirlerde yapılan yağmalar ve yıkımlar, köleler ordusunun kardeşlik imajını zedelese de sayıları artık elli-altmış binlere dayanmıştır ve şehirlerde yaşayan kölelerin kendilerine katılmamaları için hiçbir sebep yoktur.

Ordu, isyanın başladığı Capua şehrine geldiğinde işler beklenildiği gibi gitmez. Zulüm altında inleyen köleler bırakın isyan etmeyi, şehri canla başla korumaya başlamışlardır. Zaman geçmekte ve kuşatma başarılı olamamaktadır.

Şehrin kalın ve güçlü surlarından atlayarak isyancıların arasına katılan avukat ve tarihçi Fulvius, bitkin bir şekilde içeride olan biteni özetler:

“ İlk başta her şey yolundaydı. Köleler, köşe başlarında toplanan konuşmacılar tarafından zincirlerinden kurtulmalarının zamanı geldiğine dair konuşmaları coşkuyla dinliyor ve hep birlikte isyancılara katılacakları günü bekliyorlardı. Ardından başka köşelerde başka konuşmacılar belirdi. Ele geçen şehirlerdeki yıkımları anlattılar. Hâlbuki yıkıma uğrayanlar, büyük toprak sahipleriydi, yani onlara zulmedenlerin varsıllarıydılar. Sonra, kendilerini özgür Romalı bireyler gibi hissetmelerini sağladılar. KÖLELERİN ELLERİNE SİLAH TUTUŞTURARAK SİLAHSIZLAŞTIRDILAR ONLARI, ÇÜNKÜ KİMSE, KARANLIKTAN SONRA IŞIK GÖSTERİLENDEN DAHA KÖR OLAMAZ!”…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir