Stephen King – Mahşer

Not: Yorumlarda bahsedilen “spoiler”ler yani “ipucu”lar yazıdan kaldırılmıştır.

Mahşer, iyi ile kötü arasındaki sonsuz savaş… Stephen King’in “Oyun” romanından sonra “Mahşer” romanını okumak  çok keyifliydi. “Oyun” romanı gerçekten rahatsız ediciydi. “Mahşer” ise insanı bir aşka, bir kehanete, bir alegoriye, bir fanteziye, bir dehşete sürüklüyor.

stephen king mahşerRoman bir biyoloji laboratuvarında meydana gelen sızıntı sonrasında oradan kaçan bir virüs kapmış insanın o virüsü diğer insanlara bulaştırması ile başlıyor. King, romanda o virüsün diğer insanlara bulaşmasını öyle çarpıcı anlatıyor ki şaşırıp kalıyorsunuz. Bir filmden daha iyi diyebilirim. Virüs aslında bir grip virüsüdür ve insanları feci bir şekilde ölüme sürükler. Virüs yayıldıktan sonra virüsten kurtulan insanlar da vardır. Bunlar virüse karşı bağışıklılığı olan insanlardır. Hepsi bir şekilde bir araya gelmeye çalışır. İyilerin öncüsü Abagail Ana, kötülerin öncüsü ise Randall Flagg’tır. Virüsten etkilenmeyen insanların içlerinde iyiliği barındıranlar Abagail Ana’nın, kötülüğü barındıranlar ise Randall Flagg’ın yanına gider. Buraya kadar her şey normal seyrinde ve beklenilen şekilde gelişiyor.

İyiler ve kötüler kendi aralarında birlik oluştururlar ve kuvvetli bir savaş başlar. Siz de tarafınızı seçmelisiniz? İyilerden taraf mısınız yoksa kötülerden mi? Kim, nasıl kazanacak? Hepsini öğrenmenin tek koşulu bu muhteşem kitabı vakit kaybetmeden okumanız!

Bu kitaptan sonra ne öğrendim:

1. Okuduğum kitap romanın özet haliymiş. Özet olduğu için özellikle orta ve ortadan sonraki bölümler çok hızlı geçti. Özet kitap okumak doğru değil.

2. Her zaman iyiler kazanır.

3. Dikkat ettim de bu tür romanlardan, dizilerden, filmlerden sonra yani bir şekilde insanların %99’unun ölmesi ya da zombiye dönüşmesi neticesinde bile insanlar bir düzen arıyorlar. Bu düzende de başlarına bir lider ve yazılı ya da yazısız kurallar arıyorlar. Sanırım “devlet” bunun için var!

4. Yazı, bazen görsel ürünlerden (film, dizi) daha etkili olabilir.

5. Bu roman filme uyarlanıyor. Bekleyin…

6. Stephen King’i çok daha önceden okumalıymışım.

7. King, okumaya devam…

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 5 tane yorum yapılmış.

 1. bahar ceylan diyor ki:

  Yorumunuzu okudum bu yorumda kitabın sonunu bile söylediğiniz için gerçekten hoşuma gitmedi. .Kitabı okuma heyecanımı götürdünüz teşekkürler. Lütfen bir daha ki kitap yorumu yaparken sonunu bu kadar net bir dille ifade etmeyin.

 2. Taner diyor ki:

  Konuyu genel hatlarıyla merak ettiğim için girmiştim spoilerin alâsını yedim teşekkür ederim. Yazacaksanız adam gibi yazın şu yazıları

  • Merhaba Taner Bey,
   Amacımız kitaplarla ilgili kendimizce yorumlar yapmaktır. Bunu yaparken bazen de kitapla ilgili gereğinden fazla bilgi -spoiler- vermiş olabiliriz. Yalnız şunu da unutmayın ki kitabın sonunda ne olacağını bilmeniz olayların nasıl gelişeceğini tahmin edeceğiniz anlamına gelmez. “Mahşer” sürprizlerle dolu bir kitap. Okumaktan vazgeçmeyin.
   Saygılar.

 3. Mustafa diyor ki:

  Kitap hakkında biraz ön bilgi alayım dedim. Sen sonunu söylemişsin. Oldu mu bu şimdi!

 4. İsimsiz diyor ki:

  Spoiler varmı yokmu bilmiyodum yorumlara baktım ve iyiki bakmışım. Kitap yorumu yani adı üstünde kitabın sonu söylenmez yorum yapılır. Bence böyle hataları düzetmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir