Su Altı Ülkesi Turkuazoo

Cumartesi gününü nasıl değerlendirelim diye düşünürken Vialand’a gitmeyi hava muhalefetinden dolayı daha sonraya bırakıp Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’ndeki Turkuazoo’nun yolunu tutuyoruz. Güzel bir yolculuktan sonra Turkuazoo’dan içeri girdiğimizde sıcak gülümsemeleriyle bizleri görevliler karşılıyor. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra biletimizi alıyor ve fotoğraf çektirmek için bize gösterilen yere geçiyoruz. Ben daha ne olduğunu anlamadan fotoğrafımızı çekiyor görevliler. Yavaş yavaş ileri doğru yöneliyoruz. İlk önce yeşilliklerle bezenmiş tatlı su balıklarının olduğu yeri inceleyip yavaş yavaş deniz suyunun tatlı suyla karıştığı ekşi sularda yaşayan balıkları inceliyoruz.

turkuazoo nasıl bir yer

Daha sonra dikkatimizi kocaman kedi balıkları, köpek balıkları, dev piranalar ve şu anda ismi aklıma gelmese de genellikle yüzeyde gezip, su üstüne zıplayarak su üstündeki canlılarla da beslenebilen kocaman balığı inceliyoruz. Kendilerine özel olarak birer tane ayrılmış güzel bir havuzda caretta caretta ve deniz kaplumbağasını görüyoruz. Onlarla ilgilenen görevliden ikisini birbirinden nasıl ayırabileceğimizi sorup öğreniyoruz. İkisine de dikkatli baktığımızda özellikle baş kısımlarının birbirinden farklı olduğunun ayrımına varıyoruz.

turkuazoo yorumları

80 metre uzunluğundaki Avrupa’nın en uzun akrilik su altı tüneline giriyoruz. Birbirinden farklı balıklarla -10 bini aşkın deniz canlısının olduğunu söyleniyor- yan yana, koyun koyuna su altı tünelinde geziyoruz. Bol bol fotoğraf çektirip bu güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyoruz. Ardından çıkışa doğru yöneliyoruz. Çıkışa giderken havuzun içindeki bir dalgıcı, dışarıda onu seyreden çocuklarla şakalaştığını görüyoruz. Çocuklar için de en ilginç an bu olsa gerek diye, düşünüyorum içimden.

Turkuazoo’da gezerken en çok hoşuma giden de yetkililerin Öğretmenler Günü’nü unutmamalarıydı. “Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun.” yazan kocaman bir pankart havuzun içinde açılmıştı. Buranın önünde fotoğrafımızı çektirip bu anı da ölümsüzleştirmiş olduk.

turkuazoo özellikleri

Turkuazoo’dan çıkarken aklıma Florya Akvaryum geliyor. Turkuazoo bir alışveriş merkezinde ve Avrupa’nın en uzun su altı tüneline sahip olması bakımından önemli olsa da Turkuazoo’yu beğenenler Florya Akvaryum’a bayılır kanaatindeyim. Florya Akvaryum çok daha büyük ve çok farklı bölümleri var. İlgi çekmesi, bilgi aktarımı açısından birkaç adım daha önde duruyor.

Turkuazoo’da balıkların isimleri herhangi bir yerde yazmazken balıkların isimlerini ancak rehberlerin çabasıyla ve ilgisiyle öğrendik. Herkese ve her yere rehberler yetişemediği için bazı yerler hakkında bilgi edinemeden sadece inceleyip geçtik. Ayrıca havuz suyunun bulanıklığı ve camların çok temiz olmaması dikkatimi çekti. Bu durumun her gün olmayıp sadece bizim gittiğimiz güne rastladığını düşünüp oradan mutlu olarak ayrıldık.

Her şeye rağmen böyle güzel bir yerin İstanbul’un merkezi bir alışveriş merkezinde kurulmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Aynı alışveriş merkezinde Jurassic Land olduğunu da unutmayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir