Sürüngen Beyinden Sürüngen Topluma

r kompleksEn temel anlatımla beynin bu bölgesi en temel içgüdülerimizi ve tepkilerimizi barındırır. Bazı bilim insanlarının sürüngen beyin olarak da adlandırdıkları bu kısım, insan sinir sisteminin özünü de temsil ettiği söylenebilir. Hırçınlık, aşırı soğukkanlılık, kontrol etme, egemen olma, güç, sahiplenme gibi karakteristik özellikler bu bölge oluşur.

Empatiden yoksun uç soğukkanlı davranışlar, ırkçılık, saldırganlık, vahşi seks duygusu da hep sürüngen beyin denilen R-Kompleks üretimidir. Bu bölge beynin ortasında yer alan “amigdala” merkezi ile birlikte bedenin duygusal tepkilerine ve yaşama içgüdülerine cevap veren kısmıdır. Panik düğmesine basıldığında sakinlik ve mantık gider. İşte o anda amigdala merkezi devreye girer. Sürekli olarak çevreyi tarayıp durur, algıladığı tehlikeyi yeneceğini düşünürse savaşır, yoksa kaçar.

çığlıkPek çok klinik araştırmaya göre korku, yenilemediği oranda bulaşıcıdır ve empati ve duygularla algılanabilir. Almanya Dusseldorf Üniversitesinde 49 gönüllü öğrenci ile yapılan bir deneyde; öğrencilerden, önce bir antrenman sırasındaki ter örnekleri sonra da bir sınav öncesi kaygı anında salgıladıkları ter örnekleri alınır. Bir başka kısma ise farklı ortamlardaki terleri ayırt etmeleri istenir. Kendileri koklayarak farkı belirleyemese de MRI tarayıcı ile yapılan işlemlerde beyinlerinin farklı olanı belirlediği saptanır.(Köpeklerin insanların salgıladıkları korkuyu koklayabildiklerini de unutmamak gerekir.)

Korkunun da bulaşıcı ve yayılabilir olması bizim, sürüngen beyne fazlasıyla adapte olmuş insanları çevremizde sıkça görmemize ya da hissetmemize neden olur. Bu insanlar statülerini, ünlerini,  hiyerarşik konumlarını kaybetmemek için her şeyi yapabilirler. Ellerindekini kaybetme korkusu bir çeşit tetikleme ile R-Kompleks denilen bölgeyi harekete geçirir ve düşünmeden yapılan tepkimeler ortaya çıkıverir. Sorgulama yoktur. Sadece kendilerinden farklı olanı düşüncesiyle birlikte ortadan kaldırmayı isterler.

911Toplumların büyük bir bölümü çeşitli uyarıcılarla hep tetikte ve bu etkiyle yaşamaya zorlanmaktadır. Kelimelerden çok görüntülerle iletişim kurulması beraberinde pek çok sektörün bu alandan sınırsız ve insafsızca yarar sağlamasına neden olur. Subliminal mesajlarla hedeflenen de, aslında bizim farkına varamadığımız ancak beynimizin bilinçaltından algıladığı mesajlar göndermektir. Reklam sektöründe seks temasının bu kadar çok satması tesadüfi midir sizce? Reklamlarda neden hep çekici insanlar kullanılır? Amaç bizleri yetersiz hissettirmektir. Alacağın eşya ile o çekiciliği kazanacağın illüzyonu R-Kompleksimize gizlice yerleştirilir. Biz de o ürünü alınca reklamlardaki ile bütünleştiğimizi varsayarız. Çoğu reklam son dönemlerde yasaklanmış olsa da sürüngen beyni hedef alır.

trumpSadece reklamcılar mı, tabi ki hayır, hükümetler bile çok tepki çekecek kanunları yaparken sürüngen beynimizi hedef alır. Önce korkular yaratılır, teröristler, bombacılar, canlı yayında yayınlanan katliamlar… Böylece en temel amacımız olan hayatta kalma dürtüsü devreye girer. Özgürlük, düşünce ve ifade serbestliği, insan hakları gibi kavramlar bir çırpıda kenara konuverir. “Sert kanunlar gerekiyorsa yapılsın, yete ki yaşayalım!” en temel gerekçe olur. ( 11 Eylül sonrası ABD’de yapılan özgürlükleri kısıtlayıcı kanunlar ya da Fransa’da yaşanan terör olayları sonrası IŞİD’e karşı operasyonlara katılma kararı alan batılı ülkeler iyi örnekler olarak önümüzde duruyor.)

ışidSon dönemlerde popülerliği iyice artan ABD’nin cumhuriyetçi başkan aday adayı Trump’ın Müslümanları ABD’ye almayalım, sınır dışı edelim sözlerinin seçmen kitlesinin büyük bir bölümü tarafından olumlu bakılması, özgürlükler ülkesi olan ABD ile ne kadar da çelişmektedir değil mi? Tıpkı ,hoşgörü dini olan İslamiyet inancına sahip olan, IŞİD taraftarı bir vahabi-selefi mezhebi Müslümanın, bir başka mezhebe bağlı başka bir Müslüman’ı Allah-u Ekber diyerek boğazlaması gibi!

En garibi de tüm bu korkunç manzaralar karşısında insanlığın birlik olmak yerine, giderek birbirinden yalıtılmış, sterilize bölgelerde yaşamaya mahkum edilmeyi ortaya çıkaracak yasaları, itirazsız kabul etmeye doğru hızla yol almaları…

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir