“Survivor”a Öteki Bir Bakış

Televizyon, nam-ı diğer aptal kutusu, sadece insanların yönlendirildiği bir mecra olmaktan çıktı; artık yönetilmesi için de ipuçları da veriyor.

Sadece kamuoyu yoklamaları, anketler, haber bültenleriyle değil; dizi filmlerle, yarışmalarla bile halkın daha doğrusu yığınların nasıl yönetilebilineceği küçük prototipleriyle ekranlarda gösteriliyor.

Sadece bir yarışmadan “ Survivor” isimli çok izlenen televizyon fenomeni bir yarışmadan bazı çıkarımlar sunuyorum;

1- Aç insana her şeyi yaptırabileceğiniz apaçık ortaya konuluyor.

2- “Kendisine verilenle yetinmeyi” ya da fazlasını isteyenleri sindirmenin yolunu da gösteriyor yarışma. İnsanın elindekilerinin alındığında nasıl da tepkisizleştiğini, nasıl da susmak zorunda kaldığını, nasılda öğretilenleri söylemek için çırpındığını gösteriyor.

3. Her an ulaşılabilinecek bir şeyin, belirli bir süre aç kaldıktan sonra nasıl bir lütuf haline geldiğini de çarpıyor insanların yüzüne. Ve lütufta bulunanların nasıl da kıymetlendiğini…

4. Açlığın, insanların kişilik ve karakterlerinde nasıl tahribatlar yarattığını da görüyoruz. Hayatta kalma refleksiyle temel ihtiyaçları giderilmeyen bireylerin birbirlerine hangi seviyede muamele ettiklerine tanık oluyoruz. Nerelerde okumuş, nerelerde yaşamış olurlarsa olsunlar herksin “açlıkla” nasıl da muma çevrilebileceğini gayet net algılıyoruz.

5. Grup psikolojisinin nasıl da bireyselliği imha etmeye çalıştığını, sürüden ayrılmanın sonucunun nihai yalnızlık olduğunu da öğreniyoruz.

Peki, tüm bunları bilinçli olarak mı öğreniyoruz? Büyük ihtimalle hayır! Ama bu saha laboratuarında yapılan çalışmalar sadece insanları eğlendirmek için, ürün satmak için mi kurgulanıyor? Bunun cevabı da büyük ihtimalle hayır!

Yoksa dünyanın dört bir yanında, hiçbir benzerliği olmayan toplumlarda hep aynı yarışmaların olması büyük bir tesadüf olmaz mıydı?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir