Tarihten Günümüze Obskürantizm (Karanlıkçılık)

Obskürantizm; karanlıkçılık demek. Kitleleri bilgisiz, cahil bırakma, aydınlık düşmanlığı anlamına da geliyor. Yabancı kelimelerle cümleleri süsleyince daha bir ilgi çekici oluyor sanırım. Tabi, adamlar başlarından geçen iyi ya da kötü her olayı türlü boyutlarla inceleyip deneylerle gözlem altına almışlar. Bunun kaçınılmaz sonu da ortaya attıkları ve kanıtladıkları terimlerin tüm dünyaca kullanması…)

Peki, bu Obskürantizm tam olarak nerede mi gözlenmiş? Tahmin edebileceğiniz gibi Ortaçağ Avrupa’sı ve Hitler Almanya’sında. İnsanların doğruya ulaşmalarının özellikle politik açıdan sakıncalar doğuracağı düşünülerek, bilginin belirli ölçülerde belirli dozlarda verilmesi gerektiğini savunan felsefe ve siyaset adamlarının izinden gittikleri bir akım.

En temel amaçları, toplum içinde başkaldırı ve kaosun, çok sesliliğin ve kakafoninin ortaya çıkmasını engellemek. Bu amaçla yapılacak ilk iş elbette kitapları yasaklamak, yakmak. Düşünen insanları yıldırmak, caydırmak gerekirse ortadan kaldırmak.

Kilise baskısıyla yakılan kitap sayısıyla, cadılık suçlamasıyla yakılan insan sayısı herhalde başa baş bir seviyededir. Zaten yakılan her kitap, yasaklanan her düşünce aslında ortadan kaldırılan bir insan demek değil midir?

Ancak daha vahim durum, bu anlayışın, 20. Yy ortalarında yeniden hortlaması. Üstelik halk oyuyla başa geçen Hitler’in aldığı destekle milyonları adeta hipnotize ederek aynı düşünceyi tekrar hortlatması.

Ray Bradbury’nin ünlü Fahrenheit 451 adlı romanında, amaçları kitap yakmak olan itfaiyecilerin de genel savunmaları aynıdır. Kitaplar, insanları mutsuz eder der itfaiyecilerin şefi ve kitaplar yoksa insanlar daha huzurlu olur der.

Her ne kadar bu kitap, distopik bir kurgu olsa da insanoğlunun karanlık geçmişi ve hatalarından ders almak yerine, aynı çukura düşmek konusundaki üstün mahareti sayesinde gerçekleşmesi de pek sürpriz olmaz.

İnsan kendi eliyle özgürlüğünü verip mutlu olabileceğini düşünebilir mi?

Başkalarının kararlarına sorgusuz sualsiz ayak uydurabilir mi?

Kitapları yasaklayarak, yakarak huzurun sağlanacağına inananlar büyük kitleleri peşlerinden sürükleyebilirler mi?

Yanıtınız hayır mı? Bence bir kez daha düşünün…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir