Tatiller, Tatiller, Tatiller!

6 Ekim İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluş günüdür. Beş yıl süren esaretten sonra İstanbul’a gelen Türk ordusu sevinç gözyaşları ve çiçek yağmuru karşılanmıştır. İşte o günden bugüne İstanbul’un kurtuluşu olan 6 Ekim resmi tatil olarak kabul edilmiş ve ilimizde birtakım etkinliklerle bugüne kadar kutlanagelmiştir. Bu yıl ise 6 Ekim’e geldiğimizde resmi tatil yapılmamış, okullarımızda eğitim öğretime devam edilmemiştir. Çünkü 26 Temmuz 2014’te yürürlüğe giren İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde ve 7 Eylül 2013’te yürürlüğe giren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde mahalli kurtuluş günleri ile ilgili ya bir şey denmemiş ya da resmi tatil ibaresi kaldırılmıştır.

29 Ekim ise cumhuriyetimizin ilan edildiği gündür. Dolaysıyla 29 Ekim günlerinde de Cumhuriyet Bayramı kutlanır. Cumhuriyet Bayramı tatili 28 Ekim günü öğleden sonra tatil başlar ve 29 Ekim akşamına kadar devam eder. Bu yıla baktığımızda ise yayımlanan genelgeye göre 30 Ekim Cuma gününün de tatil edilerek tatilin hafta sonu tatili ile birleştiğini görüyoruz. Yani 4,5 gün tatil yapılacak.

Şimdi, hepinize soruyorum:

1. Mahalli kurtuluş günlerinin 2013 yılına kadar resmi tatil olarak uygulanması ortadayken, bu geleneğin yıkılmasından ne anlamalıyız?

2. Cumhuriyet Bayramı tatili 1,5 gün olması gerekirken 30 Ekim gününün tatil olmasından ne anlamalıyız?

3. Mahalli kurtuluş günlerinin resmi tatil olmaması, bu günlerin önemini idrak etmemezi engeller mi?

4. Mahalli kurtuluş günlerinin resmi tatil olmaması, ülkemizde kabul gören tatil günlerinin fazlalığı tevatürünü ortadan kaldırmayı amaçlıyorsa 30 Ekim neden tatil edilir?

5. 30 Ekim’in tatil edilmesinin 1 Kasım’da olacak seçimlerle bir ilgisi var mıdır?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir