Tavuk Mantarı

Çocukluğumun en vazgeçilmez oyunlarından biriydi mantar toplamak. Mahalledeki arkadaşlarımla birlikte kim en çok mantar toplayacak, diye yarışır günün sonunda topladığımız mantarların sayısıyla övünürdük. Doğanın içinde büyüdüğümüz için hangi mantarı toplayacağımızı bilir zehirli olanlara “avulu” diyerek yanaşmazdık. En çok topladığımız mantarlardan biri de “tavuk mantarı” idi. Kolay olmuyordu yemeğini yapacak kadar tavuk mantarını bulmak, üç dört arkadaş bazen gün boyu fındık bahçelerinde dolaşır, mantar toplama yarışını kim kazanacak diye konuşurken asıl düşündüğümüz eve gittiğimizde topladığımız mantarları annemize uzatırken onun yüzüne yansıyacak olan gülüş olurdu. Bazen elimiz boş dönerdik eve ancak yüzümüz hiç asık olmazdı bilirdik ufacık aklımızla doğanın neden böyle davrandığını. Ona saygı gösterirdik.

tavuk mantarı2

Birkaç çeşit mantarı tanırdık ama hemen hemen hepimizin gözdesi “tavuk mantarı” idi. O ayrı bir lezzet taşırdı bizim için.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde farkı adlarla anılmış tavuk mantarı. Kimileri ona “tavukbacağı mantarı demiş kimileri “cücekız” kimileri “tavuk tirmidi” kimileriyse “meşe kızılı” demiş. Bilimin ona verdiği ad ise: Cantharellus cibarius.

Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya geniş bir yelpaze de yetişen bir mantar tavuk mantarı. Yetiştiği tüm ülkelerde sevilen bir tat olmuş. Avrupa’da pizzaları süslerken Afrika’da şişe takılan zengin bir besin kaynağı olmuş.

Bizim annelerimizse mantarı büyüklüğüne göre birkaç parçaya ayırarak suda bekletirdi. Böylece mantarın acılığının gittiğini söylerdi. Daha sonra bir baş soğanı doğrar ve hafif yağda iyice yumuşayıncaya kadar pişirir sonra da temizlediği mantarları ekler ve üzerine yeter miktarda tuz katardı. Yapılışı oldukça kolay olan bu tarif yemeği yerken parmaklarınızı yiyecek ölçüde lezzetli bir sonuç doğururdu.

Yüz gram tavuk mantarının besin değeri şu şekilde:

Enerji 160 kJ (38 kcal)…………………………………………..Karbonhidratlar 6.86 g
Şekerler 1.16 g………………………………………………………Diyet lifi 3.8 g
Şişman 0.53 g ……………………………………………………….Protein 1.49 g
Riboflavin (vit B 2 )0.215 mg (% 18)………………………..Niasin (vit B 3 )4.085 mg (% 27)
Pantotenik asit (B 5 )1.075 mg (% 22)……………………..Vitamin B 60.044 mg (% 3)
D vitamini5.3 mg (% 35) ……………………………………….Kalsiyum15 mg (% 2)
Demir3.47 mg (% 27)…………………………………………….Magnezyum13 mg (% 4)
Manganez0.286 mg (% 14)……………………………………. Fosfor57 mg (% 8)
Potasyum506 mg (% 11) ……………………………………….Sodyum9 mg (% 1)
Çinko 0.71 mg (% 7)

NOT: Mantar toplamak tehlikeli bir iştir. Sadece burada gördüğünüz fotoğraflardan yola çıkarak mantar toplamayınız.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir