Tavuk Sote

Teflon pilav tenceremizde tavuk sotemizi hazırlamak için öncelikle 2 adet tavukgöğsünü küp küp dilimleyip sıvı yağda güzelce kavuruyoruz.

Tavuğun rengi hafif kahverengiye döndüğünde ince ince kıydığımız 5 diş sarımsağımızı ve 1 adet soğanımızı tavuğumuza ekliyoruz.

Biraz karıştırdıktan sonra bu karışım kavrulmaya devam ederken ince halkalar şeklinde dilimlediğimiz 4 adet biberimizi de ekliyoruz. Bütün karışımı iyice harmanlayıp, güzelce kavuruyoruz.

4 adet orta boy patatesimizi küp küp doğrayıp tenceremize ekliyoruz.

2 adet domatesimizi de olabildiğince küçük doğrayıp tenceremize ilave ediyoruz. Bundan sonra tenceremizin kapağını kapatıyoruz.

Sotemizin malzemelerinin suyu kendini yemeğe bıraktığında ince ince kıydığımız bir demet maydanozumuzu ve 2 çay kaşığı kekiğimizi yemeğimize katıyoruz. Yemeğimizin dibini tutması ihtimaline karşı 1 su bardağı suyumuzu iki çay kaşığı tuzumuzu sotemize ekleyip, sotemizi kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

Burnumuza enfes kokular gelmeye başladığında sotemizin pişip pişmediğini kontrol ediyoruz. Kontrol sonucunda yemeğimiz istenilen kıvama geldiğinde sotemiz servise hazırdır.

Afiyet olsun…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir