Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları

balık seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Soğuk ve yağmurlu havalarda sofraların baş tacıdır balık. Hele de yanında bol yeşilli bir salata olursa değmeyin keyfine.

Balık hem varsılların yemek masasında hem de yoksulların sofrasında ana yemek olmaya taliptir. Varsıllar belki beyaz şaraplarını yudumlayıp balığı tüketirken, yoksullar ise bir kuru soğanı katıncak eder balığına.

Öyle ya balık hem daha ucuzdur kırmızı ete göre hem belki de daha faydalıdır kırmızı etten. Sofraların ve yemek masalarının baş tacı olmuşken balık ve balık sezonunun açılışı olan 1 Eylül çoktan geçmişken şu soru aklımızı kurcalar durur hepten:

Taze Balık Seçmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşte cevapları:

1. Birisini gördüğümüzde sanırım çoğumuz onun gözlerine bakarız. Balığı da gördüğünüzde gözlerine bakın. İçinizde bir aşk doğuyorsa, ya da bir elektriklenme olduysa durmayın alın o balığı. Doğru balık odur…

Şaka bir yana, balık seçerken ilk önce alacağınız balıkların gözlerine bakın. Eğer balığın gözleri parlak ve lekesizse yani mat bir renk yoksa o balıkları alabilirsiniz.

2. Balığa bir parmağınızla hafifçe bastırın. Parmağınızın izi balığın derisinde çıkıp, derisi tekrar eski haline geliyorsa o balıkları alabilirsiniz. Yani balığın derisi parlak ve gergin olmalıdır.

3. Taze balığın pulları balığa iyice yapışıktır ama bayat balığın pulları dökülmeye başlamıştır.

4. Balığın solungaçlarının kırmızı ve pembe renkte olmasına dikkat edin.

5. Taze balık, balık gibi kokar; bayat balık ise kötü kokar.

Balığın faydaları saymakla bitmez derler ve bilim insanları haftada iki kere balık yemeği tavsiye ederler.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir