Tek Kurşunun Bile Boşa Sıkılmadığı Dizi: Masum

Tüm dünyada bilinen Narcos, House ofCards, Black Mirror gibi dizilerin yayınlayıcısı konumunda olan Netflix Türkiye’de de yayılmaya başlamışken, Doğan grubundan Blu Tv atağı gelmesin mi?

Peki ama bu internet üzerinden yayın yapan dijital platformların avantajı ne?

En başta reklamsız ve sansürsüz film ve dizi izlemenin zevkine varıyorsunuz.( Hani Can Yücel’in meşhur sözü var ya: ”bana şiirlerinde küfür etme diyorlar usulsüz..lan bu kadar orospu çocuğunu nasıl anlatayım küfürsüz?” ) sürekli biplerle ve ekran flulaştırma ile dizi ve filmlerin, affedersiniz, içine eden televizyon yayıncılığından bıkmış haldeyiz. Bu platformlar gerçekten nefes aldıracak cinsten.

Bizler ki “Behzat Ç.” Dizisini televizyondan değil, sansürsüz şekilde internetten izleyenler olarak fikri sonuna kadar destekliyoruz.

masum-dizisiŞimdi Blu Tv’de yayınlanan ve Türk dizi tarihinin zirvesi diyebileceğimiz bir yapımdan bahsedelim: Masum.

Dizi ile ilgili bir sinema eleştirmeni şöyle diyor: tek kurşun bile boşa sıkılmamış.

Gerçekten, jenerik müziğinden senaryoya; başrollerden figüranlara kadar iğreti duran tek bir kare yok. Mutfakta duran bardak bile özenle seçilmiş. Bazı yapımlar vardır ki başrol muhteşemdir ama yan roller ve figürasyon özensizce seçildiğinden berbat bir tat bırakır insanda. (Örnek: Adı Efsane. Behzat amirim geçmiş mirasını yemeye devam ediyor. Afiyet olsun ama köprü ile başlayan ve Behzat Ç. İle zirveye çıkan mirası bu şekilde yendikçe hazıra dağ dayanmaz derler, hatırlatalım!)

haluk bilginerSenaryo kadar yönetmenin de farkını dizide bir kez daha görüyoruz. Ödüllü yönetmen Seren Yüce neden ödüllü olduğunu net bir şekilde sergiliyor. Oyunculuklar ise “kalburüstü” deyimine karşılık olarak Türkçe sözlüğe eklenecek kadar iyi. Yabancı yapımlarda neden ülkemizden sürekli Haluk Bilginer tercih ediliyor bir kez daha görüyoruz. Bazı sahnelerde çaresizliği ve tükenmişliği o kadar muhteşem veriyor ki kelimeler yetersiz kalıyor. Leyla ile Mecnun’un Ali Atay’ı ise Behzat Amirime nazire yapıyor.

Yabancı dizilere bakıp bizde neden yok diye imrendiğimiz yeter artık. Bizde de var imrenilesi bir yapım: Masum.

İyi seyirler…

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir