Televizyon Savaşları

140 ülkeden 3600’ün üzerinde teknoloji üreticisinin katıldığı dünyanın en büyük teknoloji ve elektronik fuarı Consumer Electronics Show (CES), Las Vegas’ta kapılarını teknoloji meraklılarına dün açtı. 9 Ocak’a kadar açık olacak fuar, 2015 yılının teknoloji açısından hangi yeniliklere gebe olacağını teknoloji meraklılarına haber veriyor.

Ben size bu fuardan edindiğim bilgiler ışığında iki televizyondan bahsedeceğim:

sony bravia X9000C1. Elektronik eşya değince aklımıza şüphesiz bir dönem hep Sony gelirdi. Bu televizyonlar için de geçerliydi. Ama son yıllarda televizyon alanında Samsung ve LG, bütün markalara açık ara fark attığı gibi Sony’e de fark atmıştı. 2015’te ise Sony, 11 Bravia modeli ile dünyanın en ince televizyon serisi X9000C’yi yapmış ve CES’te görücüye çıkarmış. 55, 65 ve 75 inç ekran büyüklüklerine sahip olan modellerin kalınlıkları ise 4.9 mm. Yanlış duymadınız sadece 4.9 mm. Dünyanın en ince telefonu olan VİVO X5 Max bile 5.75 mm. iken Samsung ya da IPhone serisi telefonları varın siz düşünün. Ayrıca televizyonlar Android TV OS işletim sistemi ile çalışıyor ve Android 5.0 Lollipop TV ara yüzüne sahip. Bunların yanında X1 resim işleme özelliği ile 4K görüntü sunuyor.

sharp 20152. Bir diğer modelimiz ise Sharp. 8K çözünürlüklü televizyon, 4K televizyonlarının yeni versiyonlarında olan 42 milyon sub pixel yerine, 52 milyon sub pixel kullanıldığı için keskin görüntülerin yakalanmasına olanak veriyor. 85 inç olarak piyasaya çıkacak televizyonun çözünürlüğü 7680X4320 piksel. Cihazın yenilenme hızı 120Hz. Sharp’ın bazı yüksek modellerinde ise Google’in Android uygulaması olacak ve gelişmiş uygulamalar kullanılabilecek.

Bu özellikleri ile piyasaya çıkacak bu televizyonlar, televizyon savaşlarını şiddetlendirirken televizyon markalarının amiral gemileri Samsung, LG gibi markalar nasıl pozisyon belirleyecekler görmek lazım.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir