TEOG İkinci Türkçe Sınavı Üzerine

II. TEOG bittiğine göre sekizinci sınıfların bu yıl ki çilesi bir anlamda bitti, diyebiliriz. Artık onların okullarda yapılacak son sınavları kaldı. Umarım her şey gönüllerince olur ve istedikleri liseye yerleşecek puanları alırlar.

Bu iyi niyet beyanımızdan sonra gelelim sorulara… Türkçe soruları kesinlikle ve kesinlikle birinci dönemdeki sorulara göre basitti. Birinci dönem yapılan TEOG Türkçe sınavının değerlendirmesinde sınavın zor olduğunu belirtmiştik. Bu sınav, birinci dönem yapılan sınava göre hayli kolaydı.

İkinci dönem TEOG Türkçe soruları kazanımlara uygun olarak hazırlanmış ve soruların konulara göre dağılımları aşağıdaki şekilde olmuştur:

Sözcükte Anlam: 2

Cümlede Anlam: 3

Paragrafta Anlam: 9

Yazı Türleri: 1

Dil Bilgisi: 3

Yazım Kuralları: 1

Noktalama İşaretleri: 1

Soruları genel olarak düşündüğümde ayrıcı sorular olarak belki “özveri” sorusunu belki “bisiklet” sorusunu düşünebiliriz. Yunus Emre ile ilgili olan soru değişik gelse de rahatlıkla basit bir soru olduğunu söyleyebiliriz. Dil bilgisi konularından geçen dönemki gibi üç soru sorulması MEB’in dil bilgisinden üç soru da ısrarcı olduğunu göstermektedir. Dil bilgisi konularından beş soru sorulmasını beklemek artık hayalcilik olacaktır.

Birinci dönemki zorlama ve kasan Türkçe sorularından sonra bu dönemki Türkçe soruları çocuklarımızı bir nebze de olsa mutlu etmiştir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir