Teog Sınavı T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Soru Analizleri

29 kasım tarihli TEOG sınavında toplam 20 sorudan oluşan T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük soruları temelde bilgiden çok yorum yapma gücünü ölçmeye yönelik sorulardı diyebiliriz. Öğrencilerimizi önemli derecede zorlayacak bir soru olduğuna inanmıyorum. Sınavda seçici nitelikte gördüğüm sorular ise, A kitapçığına göre, 16.ve 17. soru denilebilir. Diğer tüm sorular, derslerini yeterli takip eden öğrenciler tarafından kısa sürede ve tereddüte yer vermeyecek şekilde yanıtlanmıştır diye düşünüyorum.

Tek tek soru analizlerinden ziyade, aşağıda yer alan soruları incelediğimizde “millet” kavramını yerine özenle “ulus” kavramının kullanıldığını görüyoruz. Özellikle 13 nolu soruda cevap adeta soruya kodlanmış halde duruyor:

13

Aynı şekilde A kitağçığında yer alan 3. soruda da durum benzer şekilde:3

 

 

Çoğu öğretmenin kendi sınavlarında dahi soramayacağı kadar  özensiz soruların varlığı ve diğer testlerde iptal edilen sorular, maalesef bu sınavında akıllarda bir takım soru işaretleri bıraktığını söyleyebiliriz. Bu sınavın diğer sınavlardan tek farkı var. O da diğer sınavlarda Sosyal Bilgiler testinin son 5 sorusunun alternatifi olan Din Kültürü sorularının 2o soruluk ayrı bir test olarak sunulmasıdır…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir