TEOG Türkçe Sorularına Kısa Bir Bakış

Geçen yıl uygulanan TEOG sınavları göz önünde bulundurulduğunda bu yılki TEOG sınavında şaşırtıcı hiçbir şeyle karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Geçen yıl Türkçe sorularını gördüğümde neden bu kadar niteliksiz bir sınav hazırlamışlar acaba, sorusunu kendime yöneltmekten alamamıştım. Bu yıl da aynı soruyu yine soruyorum. Sınav hazırlamak elbette zor bir süreçtir. Konu dağılımını yapmak, uygun soruları seçmek, metinlerin çocuğa uygunluk düzeyini belirlemek, soruların zorluk derecelerini belirlemek… zor iştir kısacası sınav hazırlamak. Hele hele tüm yurtta uygulanan bir sınavda ince eleyip sık dokumalı en küçük bir düşünce ayrımına yer vermeyecek sorular hazırlanmalıdır. Hatalı bir soruyu sınava koymayı bir yana bırakın yanıtlar üzerinde tartışmaya bile yer vermemelidir iyi bir sınav. Geçen yıl uygulanan TEOG’da iptal edilen soruları gördükten sonra ne kadar da kılı kırk yararak bir sınav hazırladıklarını gördük(!)

Bu yıl uygulanan birinci TEOG Türkçe soruları hakkında ne yazık ki sınavı hazırlayanlar için övgü dolu sözler söyleyemeyeceğim. Yeni bir soru oluşturmak daha önceden sorulmamış olanı sormak yeni bir şeyler yaratmak zordur, bunu anlayabiliyorum ancak daha önceki yıllarda uygulanan sınavlarda kullanılmış soru tarzlarının birebir alınmasını çok da anlayamıyorum. Sorular sekizinci sınıf kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış, belki de tek elle tutar yanı budur sınavın. Onlarca öğrencinin eşit puanlarla lise kapılarında beklediği göz önünde bulundurulursa soruların ölçerliğinin daha iyi olması gerekirdi.

Paragraf soruları oluşturulurken seçilen metinler daha önceki sınavlarda olduğu gibi yine “çocuk edebiyatı” “çocuğa görelik” kavramlarının yanından bile geçmiyor. Bir de ısrarla “kelime” sözcüğünü kullanmalarını anlamıyorum sınavı hazırlayanların. Dilimize yerleşmeyen Türkçe karşılıklar var bunlar anlaşılabilir ancak “sözcük” sözcüğü dilimize yerleşmiş bir sözcüktür. Bu sözcüğün yerine “kelime” sözcüğünün kullanılmasının gereksiz bir ısrar olduğunu düşünüyorum.

Ağırlıklı olarak anlam bilgisi konularından oluşan sınavın niteliğini bir yana bırakırsak kolay ve orta zorlukta sorulardan oluşan bu sınav yine onlarca öğrencinin eşit puanlar alarak saçma sapan ölçütlerle bir lise belirlemesine neden olacak.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir