TEOG

TEOG, alfabemizdeki harf birleşimlerinden biri değil elbet. Ne kadar afili duruyor tartışılır. Ülkemizde neredeyse kanıksayacağımız bir değişkenin şimdiki adlarından yalnızca biri TEOG. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, sisteminin kısaltması. Bildiğiniz adı değişen sınavlar silsilesi.

Uygulanacak sınava günler kala MEB sitesi üzerinden ortak soru örneklerini paylaştı. Her sınav değişikliğinde içeriği yeniledik, yeni tarzda sorular koyduk diyen yetkililerin(!) pek bu sorulardan haberi yok sanırım.

Şimdiye kadar uygulanan (LGS, OKS, SBS) sınavlarının sorularından hiçbir farklılık içermeyen, en küçük bir yeniliğin bile bulunmadığı tarzda sorular bunlar. Aynı tarz soruların olması yaklaşan sınav göz önünde bulundurulduğunda sınava girecek öğrenciler için iyi haber elbette. Bir de şu açıdan bakacak olursak, aylardır sınavın nasıl olacağı konusunda net hiçbir şey söyleyemeyenler veli ve öğrencilerin kafasını nasıl bir sınavla karşılaşacaklarına ilişkin belirsizlik yüzünden epeyce karıştırmıştı. Şimdi yazık değil mi bu insanlara? Çok zor olmasa gerek sınav aynı, içeriği, soru tarzı aynı sadece adını değiştirdik demek.

Soru örneklerine http://oges.meb.gov.tr/docs2104/ornek_sorular.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir