The Grey – Film Eleştirisi

the grey

Alaska’da bir petrol şirketinde çalışan bir grup erkek işçinin yaşamda kalma mücadelesini anlatan bir film The Grey. Yaşadıkları uçak kazası sonrasında çetin Alaska şartlarında yaşam mücadelesi veren işçi grubunun anlatıldığı film oldukça sert eleştirilere maruz kalmış. Özellikle fragmanın oldukça aldatıcı olduğu yönünde gelen eleştiriler çok da haksız sayılmaz. Yine filmin son sahnesi için yapılan eleştiriler de yersiz değil.

Tüm bunlara karşın izlenmesi gereken bir film mi diye soracak olursanız yanıtım “evet” olur.

Yönetmen Joe Carnahan, filmi yeşil ekran bir stüdyoda çekmek yerine gerçek doğa şartlarında çekmiş. Soğuk ve karlı mekanlar izleyicide ciddi bir endişe ve gerilim hissi uyandırıyor. Kurtların saldırması ve sesleri arka plandaki sahneyle birleştirince gerçekten de oldukça gerilim dolu sahneler ortaya çıkıyor.

gri kurt

Doğa ile mücadelenin ve insanın kaçınılmaz son ile mücadelesinin oldukça başarılı bir şekilde anlatıldığı yapıt bu bakış açısıyla izlendiğinde oldukça doyurucu bir film sunuyor.

Filmdeki ölüm sahneleri de akıllara kazınacak düzeyde. Ölümün oldukça basite indirgenerek yapılan çekimler filmin atmosferiyle oldukça iyi örtüşüyor.

Filmin müzikleri Marc Streitenfeld imzasını taşıyor. Filmle oldukça iyi uyum sağlamış olan müzikler filmin atmosferini, yalnızlık ve çaresizlik duygularını oldukça iyi veriyor.

İntihara meyilli film kahramanı Ottway (Niam Neeson)’un filmin birkaç sahnesinde okuduğu “İnto The Fray” şiiri de filme ayrı bir lezzet katmış.

into the fray

Hareketli sahnelerinin yanı sıra insanın iç dünyasını da oldukça iyi bir şekilde anlatan film bence izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir