The Shining: Cinnet ya da Medyum

Stephen King okumalarına devam… Stephen King’in kendine has üslubuyla kaleme aldığı Altın Kitaplardan çıkan “The Shining” yani “Medyum” adlı kitabı yine bize muazzam bir hayal dünyası ve Stephen King okuması sunuyor. “Medyum”, Stephen King’in adının Dünya Korku Edebiyatı’nda en çok isminin duyulmasını sağlayan kitabıdır.

medyum kitabıJack Torrence öğretmenlik yaptığı okulda kötü bir olaya karışınca öğretmenlikten atılır. Arkadaşı Al, onun Overlook Oteli’nde iş bulmasını sağlar. Overlook Oteli, kışların çok sert geçtiği bir yerde olduğu için oraya her yıl bir kış bakıcı bulunurdu. O kışta oranın bakıcı Jack Torrence olacaktı. Jack, orada yazdığı oyununu bitirmeyi hedefliyor, böylece işlerinin daha iyi gideceğini düşünüyordu. Wendy, Jack’in karısı; Danny ise oğluydu. Danny üstün güçleri olan kitabın deyimiyle ışığa sahip bir çocuktu. Overlook’ta çeşitli kötülüklerin yaşandığını bilse de ailesi için oraya gitmesi gerektiğini biliyordu. Jack ve Wendy, “Bu otelde aradıkları sükuneti bulacaklarını zannediyorlardı.” ama yanıldılar. Overlook Otel’inde zaman ilk başlarda çok iyi geçiyordu. Kar şiddetlenip bütün her tarafla otelin iletişimi kesildikten sonra otel, yavaş yavaş Jack’i egemenliği altına almaya başladı. İşlerin kötüleştiğini gören Danny’nin elinden hiçbir şey gelmiyordu. 217 numaralı oda, otelin sırlarla dolu geçmişi ve daha önceki kış bakıcısının iki çocuğunu öldürmesi kitapta gerilimin dozunu artıran bölümlerdi. Kitabın sonunda Jack’in tamamen otelin egemenliği altına girmesi sonucunda karısını ve oğlunu öldürmeye çalışmasının anlatıldığı sahneler King’in muhteşem hayal dünyasının içinde hem korkacak hem de şaşıracaksınız.

King’in hayal dünyası bir labirentin içinde dolaşmak gibi bence. Bu kitapta da bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Mesela Danny’nin başına gelen bir olayda ilk önce Wendy hemen kocasını suçlarken, Danny’nin bir sözü üzerine oklar Wendy’e dönmüştür. Ancak Danny tam olarak kendine geldiğinde gerçek ortaya çıkmıştır.

Bol bol geriye dönüşlerin, iç konuşmaların yaşandığı kitapta otelin önündeki çalılardan yapılmış aslan, köpek gibi hayvanların canlandırılması ve hem Jack’e hem Danny’e hem de Dick’e saldırdıkları sahnenin anlatılması da King okumalarının zevkini bir kat daha artırıyor.

the shining afişBu muhteşem filmi efsanevi yönetmen Stanley Kubrick, 1980 yılında beyaz perdeye aktarmıştır. Başrollerinde Jack Nicholson, Shelley Duvall ve Danny Lloyd vardır. Film, kitaptan bazı ayrıntılarda farklılık gösterse de tam Kubrick’e göre bir film olmuş. Bu filmin çekilmesi için o otel, Kubrick tarafından yaptırılmıştır. Filmde, aile otele yerleştikten sonra ilk dikkatimi çeken şey Danny’nin bisiklet sürerken halının üzerinde bisikleti ile giderken çıkan sesle tahtanın üzerinde bisikleti ile giderken çıkan sesin birbiri peşi sıra değişmesiydi. Bu bile gerilmenize yeter. Ayrıca filmdeki müzikler tamamen gerilimi en üste tutan türdendi. Bunların üzerine Jack Nicholson’un oyunculuğu eklenince Shelley Duvall’ın pörtlek gözlerine ve devamlı titremesine rağmen film harikaydı diyebilirim. Kitabın ruhuna uygun olarak çekilen bu filmde sadece 217 numaralı oda yerine 237’nin tercih edilmesi hoşuma gitmedi.

İşte bu muhteşem filmin fragmanı:

 

Son olarak şunu eklemekte fayda var. Bu kitabın devamı niteliğinde olan “Doktor Uyku” kitabını King, geçen yıl piyasaya çıkardı. Benden size tavsiye: “Medyum” kitabını okuduktan sonra arkanıza yaslanın ve Kubrick’in beyaz perdeye aktardığı aynı adlı filmi seyredin. Yalnız seyretmemekte fayda var. Ardından “Doktor Uyku”ya başlayabilirsiniz.

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir